Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Sottsassa, jak i jego dzieła naprawdę warto poznać lepiej! – przekonuje
2017-12-08 00:00:00
Od Sottsassa do lasa

W 100-lecie narodzin Ettore Sottsassa, jednego z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych włoskich architektów i dizajnerów, mediolańska Triennale zorganizowała wystawę jego prac i tekstów krytycznych. W związku z tym gorąco zachęcamy do wycieczki do Włoch! Warto się głębiej zapoznać z myślą Sottsassa z wielu powodów.

Przede wszystkim dlatego, że odnajdą go Państwo w swoich domach. Od szwedzkiego potentata meblowego po polskie małe firmy wszyscy mają w swojej ofercie meble i inne przedmioty nawiązujące do jego stylu. Przeszklone witryny apteczne? To on! Geometryczne, kolorowe meble o postmodernistycznych kształtach? Także! Lalkopodobne świeczniki złożone z figur geometrycznych? Bingo! Sottsass, choć mało znany, obecny jest wszędzie.

Postać barwna, niejednoznaczna. Architekt, projektant, pisarz i krytyk. Świetny dizajner, twórca wielu ikonicznych produktów, a zarazem zagorzały krytyk konsumpcjonizmu. Założyciel Memphis Group, jednej z najbardziej wpływowych trendsetterskich grup artystycznych w latach 80., który zarazem negował istnienie uniwersalnych kanonów piękna i funkcji. Stały współpracownik koncernu Olivetti – potentata produkującego sprzęt biurowy, ale do końca życia pozostał niezależny, wierny sobie i swoim ideałom, nawet za cenę odrzucenia stałej pensji, którą firma chciała mu zagwarantować. Twórca produktów wygodnych, pięknych i nierzadko wielobarwnych. Potrafił projektować rzeczy zarówno stonowane, jak i krzykliwe, niemalże jarmarczne. Postać równie złożona i wielowymiarowa co jej prace.

Tak Sottsassa, jak i jego dzieła naprawdę warto poznać lepiej!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!