Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jak już wielokrotnie to Państwu przypominaliśmy, nie jesteśmy sympatykami mody sezonowej, zmiennej ...
2020-12-11 09:00:00
Moda

Od „Przekroju do wykroju” – 1/2021
Culottes, Mesdames et Messieurs!

Od „Przekroju do wykroju” – 1/2021

Jak już wielokrotnie to Państwu przypominaliśmy, nie jesteśmy sympatykami mody sezonowej, zmiennej i kapryśnej. Lubimy modele klasyczne, które nosili nasi przodkowie i które pozostaną atrakcyjne także dla wnucząt naszego potomstwa.

Czyta się 1 minutę

Prezentowany dziś model spodni był elementem męskiej garderoby już w średniowieczu. W XVII w. cieszył się uznaniem uwikłanych w ówczesne wojny żołnierzy, prawdopodobnie ze względu na wygodę i swobodę ruchu. Walory estetyczne tego modelu aż do XIX w. cenili przedstawiciele klas wyższych i najwyższych. A sto lat temu fason ten przypadł do gustu emancypantkom. Panny lubujące się w dyscyplinach sportowych, dostępnych wcześniej jedynie brzydszej płci, wskakiwały w tych spodniach na rowery, wspinały się po górach i dosiadały koni.

W latach 60. ubiegłego wieku za sprawą dwóch wybitnych projektantek – Elsy Schiaparelli i Claire McCardell – model culottes stał się naprawdę modny. Kilkakrotnie pokazywał go „Przekrój”.

Okładka „Przekroju” nr 153/1948 r.
Okładka „Przekroju” nr 153/1948 r.

W roku bieżącym, w nieco przez panią Dorotę Bąkowską uproszczonym fasonie culottes, można wybrać się w góry, ale też poleżeć na sofie. Proponujemy dwie wersje – dla panów i pań. Pierwszy model ma zamek z przodu, drugi wprost przeciwnie. Oba mają głębokie, praktyczne kieszenie. Spodnie żółte i granatowe uszyliśmy z wełny. Są naprawdę ciepłe i wygodne. Wersja wzorzysta jest natomiast z wiskozy.

W roli modeli wystąpili tym razem redaktor działu nauki Łukasz Kaniewski oraz odpowiedzialna za modowe projekty Ewa Pawlik. W rolę fotografa wcielił się fotograf Wojtek Gardaś.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Jak zawsze opracowaliśmy wykroje w wersji papierowej, które gotowi jesteśmy Państwu udostępnić. Prosimy o mejle na: moda@przekroj.pl, zawierąjące adres pocztowy i numer telefonu.

Poza wykrojem znajdą Państwo w przesyłce szczegółowe instrukcje wykonania.

Au revoir!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!