Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Słyszeliście, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych? „To nieporozumienie” – tłumaczy ...
2017-09-19 00:00:00
dieta cud

Od kapelusza do nóżki

ilustracja: Cyryl Lechowicz
Od kapelusza do nóżki
Od kapelusza do nóżki

Słyszeliście, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych? „To nieporozumienie” – tłumaczy Damian Parol, dietetyk. Nie pozwólmy dłużej krzywdzić grzybów – indywidualistów, dla których nie ma miejsca ani w królestwie roślin, ani w królestwie zwierząt. Oto pięć powodów, dla których warto je jeść.

1. Sprzyjają odchudzającym się i dbającym o linię. Zawierają dużo wody i sporo błonnika (innego niż roślinny), są niskokaloryczne, wspomagają gospodarkę insulinową i zawierają związki utrudniające trawienie węglowodanów (makaron z grzybami ma niższy indeks glikemiczny!), a dodatkowo jeszcze bardzo sycą.

2. Zawierają dobrej jakości białko (tyle że jest go mało).

3. Zawierają związki o działaniu przeciwnowotworowym.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

4. Wspierają układ odpornościowy.

5. Są pyszne.

Właściwie nie ma co pisać, lepiej coś ugotować. Polecamy kurki, kanie i rydze, ale też pieczarki, podgrzybki i borowiki. Suszcie, podsmażajcie, wrzucajcie do zupy (nie tylko do barszczu).

Data publikacji:

Damian Parol

Damian Parol

Dietetyk i psychodietetyk. Niedawno obronił na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym doktorat o wpływie diety wegańskiej na wydolność biegaczy długodystansowych.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!