Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

Przekrój
Tydzień kończymy Wisienką na torcie.
2018-02-04 10:00:00
wisienka na torcie

O czytaniu książek

ilustr. Joanna Grochocka
O czytaniu książek
O czytaniu książek

Czytanie jest podobne do jedzenia: książki bowiem są pokarmem dla mózgu. Problem polega na tym, że tak jak nasz mózg może być niedożywiony, tak samo może być przejedzony.

Każdy niejednokrotnie spotkał osobnika z tak rozumianą, poważną nadwagą, tak zwanego mózgowca. Oczywiście mózg tak naprawdę nie tyje, tylko się przegrzewa. Znałem kiedyś człowieka, który czytał pięć książek francuskich intelektualistów dziennie; z jego uszu dobywała się dziwna poświata. Oczywiście po kilku miesiącach tak patologicznego życia zmarł.

Jak powszechnie wiadomo, najbardziej szkodzą nam książki filozoficzne: prowadzą bezpośrednio do utraty ważnego organu: rozumu. Konsekwencje tej utraty mogą być straszne, na przykład garb, pesymizm czy żylaki.

Ale równie niebezpieczne jest każda literatura, każde słowo czytane. Istnieje przecież ryzyko, że któregoś dnia stojąc przed drzewem, nie będziesz widzieć drzewa, lecz tylko słowo „drzewo”.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Niektórzy zalecają innym, by czytali jak najwięcej. To trochę tak jakby zalecać innymi, by spożywać wszystko, co tylko ta da się włożyć w usta, i zapewniać, że dzięki temu jest się od tego mądrzejszym.

We wszystkim należy zachować umiar. Dietetycy zalecają, by jeść bardzo powoli i odchodzić od stołu z uczuciem lekkiego niedosytu.

Podobnie jest literaturą: po dwie, trzy strony dziennie, bez pośpiechu. I nigdy żadnej książki nie kończyć: niech jej treść sama się rozwija, w nieociężałym, nienadwyrężonym mózgu. 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!