Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

Przekrój
O człowieku, który nie był za, pisze w kolejnej odsłonie cyklu „Wisienka na torcie”
2018-12-02 10:00:00
wisienka na torcie

O człowieku, który chciał wszystkiego zakazać

rys. Joanna Grochocka
O człowieku, który chciał wszystkiego zakazać
O człowieku, który chciał wszystkiego zakazać

Pewnego razu był sobie człowiek, który chciał wszystkiego zakazać. Dlaczego? Ponieważ nie był za. Znaczy to mniej więcej tyle, że ilekroć został o coś zapytany, tylekroć był przeciw. Po prostu nie widział powodów, aby czegokolwiek nie negować, i zwyczajnie, jak sam o sobie mówił, nie pozwalał sobie w kaszę dmuchać.

Ciągle zwracał uwagę na kwestię teologiczną, z której, według niego, nikt nie wyciąga oczywistych konsekwencji – że świat narodził się nielegalnie. Był Ojciec, to prawda. Ale Matka? W tej materii, powiadał, panuje wiekuista i podejrzana cisza. A co dopiero mówić tu o legalnym małżeństwie... Nie sposób stwierdzić choćby zjawiska nieprawego łoża.

Rośliny w doniczkach, sól w solniczce, ryby w oceanie, lecące komety, zakochani, planety – wszystkiego chciał kategorycznie zabronić. Jak można się domyślić, nie był entuzjastą zdrowej żywności ani kąpieli błotnych.

Nie wiadomo do końca, jak wyglądał, bo nie udzielił nigdy nikomu oficjalnego zezwolenia na to, aby na niego patrzeć.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Jak miał na nazwisko? Tego też nie wiemy, bo gdy raz jeden miał zostać wylegitymowany, uchylił się od tego obowiązku, twierdząc, że poddanie się prawu nielegalnego wszechświata urąga jego godności.

Wreszcie słuch o nim zaginął. Do tej pory można spotkać ludzi, którzy jego zaginięcie tłumaczą w następujący sposób: otóż któregoś dnia, chcąc być spójnym w swych poglądach, wspominany człowiek zdelegalizował samego siebie.

 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!