Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Niezwykle ciekawe wyniki badań przeprowadzonych przez Irlandzki Instytut Nauk o Człowieku nad tzw. ...
2022-03-18 09:00:00

Nowości ze świata nauki – 2/2022

„U ojca Lathuille ”, Édouard Manet, 1879 r./Musée des Beaux-Arts Tournai (domena publiczna)
Nowości ze świata nauki – 2/2022
Nowości ze świata nauki – 2/2022
Czyta się 2 minuty

Niezwykle ciekawe okazały się wyniki badań przeprowadzonych przez Irlandzki Instytut Nauk o Człowieku nad tzw. słomianymi wdowcami. Naukowcy zauważyli, że już po kilku godzinach samotności większości badanych odechciewa się wykonywania pewnych czynności, m.in. zamykania szafek czy domykania szuflad. Niedługo po tym następuje też gwałtowny spadek motywacji dotyczącej wynoszenia śmieci do przeznaczonych na nie pojemników. Następnego dnia brudne skarpety nie trafiają do kosza na bieliznę, czworonogi zaś swobodnie pojawiają się w miejscach, do których wcześniej nie miały dostępu. W niektórych przypadkach zmiany zachodziły tak szybko, że z obawy o zdrowie uczestników należało przerwać eksperyment.

Zespół Irlandzkiego Instytutu Nauk o Człowieku przedstawił ciekawą teorię. Według naukowców prawdopodobne jest, że u źródeł instytucji małżeństwa stoi głęboka obawa przed chaosem i rozpadem. Należy bowiem podejrzewać, że upadkowi porządku fizycznego towarzyszy upadek porządku psychicznego mężczyzny. Słomiany wdowiec nie jest w stanie normalnie funkcjonować, a w szczególności tworzyć sztuki, literatury, filozofii czy nauki. Można więc przypuszczać, że u źródeł wszelkich cywilizacji, których główna rola polega na narzuceniu określonego porządku zastanemu środowisku, stoi instytucja małżeństwa monogamicznego.

Co ciekawe, rezultaty badań nad „słomianymi wdowami” pokazują na ogół coś odwrotnego.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!