Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Garść nowinek ze świata, o którym nie śniło się nie tylko Śpiącej Królewnie, ale chyba także ...
2023-06-23 09:00:00

Nowości ze świata filozofii

ilustracja: Marek Raczkowski
Nowości ze świata filozofii
Nowości ze świata filozofii

Dr Heinrich Fischer przebojem zdobył salony filozoficzne dzięki publikacji w ostatnim numerze „Berlinisches Journal für Aufklärung”.

Czyta się 2 minuty

W swoim błyskotliwym eseju bawarski myśliciel przekonuje, że nikt nie może sam okreś­lić, w jakim stopniu jest niemądry. W tej kwestii musimy zawsze polegać na opinii zewnętrznej, która może być stronnicza, a nawet zwyczajnie głupia. Zdaniem Fischera można by zmierzyć poziom włas­nej bezmyślności, wykonując najbardziej idiotyczną rzecz, jaką się jest w stanie zrobić. Problem polega jednak na tym, że im bardziej zamierzona głupota, tym bardziej staje się przemyślana. Słowem, test na głupotę obraca się w swoje przeciwieństwo – mierzy inteligencję. Fischer zauważa dalej konsekwentnie, że tak naprawdę głupoty nie da się osiągnąć: ona jedynie się przydarza. Co więcej, jest wpisana w naszą naturę; gdyby tak nie było, nie istniałaby potrzeba nauki. Głupota nie jest przeciwieństwem mądrości, tylko ją poprzedza i stanowi jej warunek. Rezygnacja z niej lub jej potępienie to dowód braku inteligencji.

Miejmy nadzieję, że esej Fischera zostanie jak najszybciej przetłumaczony na język polski, tak by każdy z nas mógł sam stwierdzić, na ile rozważania filozofa są mądre, a na ile głupie.

rysunek: Marek Raczkowski
rysunek: Marek Raczkowski

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!