Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Maszynę do wzbudzania sympatii opisuje
2018-09-14 00:00:00

Niezwykły wynalazek Dady Bosede

ilustracja: Gosia Herba
Niezwykły wynalazek Dady Bosede
Niezwykły wynalazek Dady Bosede

Niezwykły wynalazek kenijskiej badaczki Dada Bosede: maszyna do wzbudzania sympatii. Ten względnie prosty mechanizm – będący efektem tego rodzaju olśniewającej myśli, która formułuje to, co oczywiste, choć jakoś nikt wcześniej na to nie wpada – jest po prostu wypełnioną hormonem milotyny czarną skrzynią, w której wystarczy pobyć 20 minut, by przez resztę życia cieszyć się łaską społeczeństwa, a może nawet samego Boga.

Na szczególną uwagę zasługuje motywacja badaczki, która stanęła za tym wynalazkiem. Otóż Bosede, wegetarianka, zadała sobie pytanie: dlaczego ludzie nie jedzą psów? Bo je lubią. Jędzą więc te stworzenia, których nie lubią. Dostrzegła w tym niepokojącą możliwość, że ta reguła mogłaby w równym stopniu dotyczyć ludzi.

Wynalazek Bosede powstał więc głównie dla tych wszystkich, którzy nie chcą skończyć jako kiełbasa czy pasztet.

Dodatkowo wewnętrzne ściany maszyny wypełniają świetne sentencje, silnie wdrażające się w podświadomość osoby, która jest w środku. Wiedza zaklęta w tych zdaniach to coś w rodzaju skondensowanego podręcznika odpowiedniego zachowania w towarzystwie, wskazówki, jak działać, by w najmniejszym stopniu nigdy nikogo niczym nie urazić.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Zauważmy, że pod tym względem Kenijka wydaje się daleką spadkobierczynią dzieła Konfucjusza, kiedy zaleca, by przepuszczać osoby starsze w kolejce, kłaniać się nisko, uśmiechać, ważyć słowa, szanować innych.

Jest to ciekawy przypadek połączenia inżynieryjnego geniuszu i humanistycznej głębi, jak najbardziej godny zarejestrowania w naszej pamięci.
 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!