Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O niezwykłym wynalazku Grzegorza Weleszewskiego z Instytutu Nauk w Inowrocławiu, wehikule do formatowania ...
2018-12-05 10:00:00

Niezwykły wynalazek Grzegorza Weleszewskiego

ilustracja: Gosia Herba
Niezwykły wynalazek Grzegorza Weleszewskiego
Niezwykły wynalazek Grzegorza Weleszewskiego

Niezwykły wynalazek Grzegorza Weleszewskiego z Instytutu Nauk w Inowrocławiu: wehikuł do formatowania czasu. Ta dość skomplikowana maszyna – zbudowana głównie z kutej cyny, przewodów hydrotermicznych, jadeitu i fosforyzującego mikroprocesora – pozwala rozpocząć życie od nowa. Co interesujące, Weleszewskiemu udało się dowieść, że jest w nas coś, co dałoby się nazwać przeznaczeniem: choć można do jego wehikułu wchodzić wielokrotnie, rezultat zawsze jest taki sam.

Minusem wynalazku inowrocławskiego uczonego jest z pewnością brak subiektywnej pewności, że czas rzeczywiście został powtórzony. Pamięć osoby „sformatowanej” pozostaje bowiem bez zmian; wrażenie ciągłości życia od dzieciństwa po moment eksperymentu nie zostaje przerwane. Tak jak weszliśmy do kabiny wehikułu, tak z niej wychodzimy nieprzemienieni.

Weleszewski wyjaśnia to warunkami zewnętrznymi, które są od nas niezależne: „Nie możemy urodzić się w innym miejscu i czasie, to zaś determinuje resztę” (cytat z wypowiedzi wynalazcy dla BBC z 7 października 2018 r.).

Niemniej, mimo wspomnianych wątpliwości, trudno oprzeć się wrażeniu, że współczesna nauka (a w szczególności krajowa) coraz bardziej zbliża się do zdobycia władzy nad czasem.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!