Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Niesamowicie ciekawy wynik szeroko zakrojonej ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli akademickich ...
2020-03-20 10:00:00

Niezwykłe odkrycie, czyli po co żyje człowiek?

Niezwykłe odkrycie, czyli po co żyje człowiek?
Czyta się 1 minutę

Niesamowicie ciekawy wynik szeroko zakrojonej ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli akademickich kierunków humanistycznych wielu krajów i niemal wszystkich kontynentów. Każdy z nich miał w kilku słowach odpowiedzieć na pytanie: po co żyje człowiek? Wszyscy spodziewaliśmy się pewnych tradycyjnych odpowiedzi, przykładowo: żyje, by doświadczyć Boga albo by cieszyć się percepcją świata, kontaktem z innymi ludźmi, ciepłą lub zimną wodą; żyje, by się rozmnażać i przedłużać trwanie gatunku itd.

Najczęściej padające odpowiedzi brzmiały jednak zupełnie inaczej. Na samej górze znalazła się ta, że człowiek żyje po to, żeby płacić rachunki. Druga w kolejności: żyje, żeby utrzymywać bogatych. Inne wysoko umiejscowione w rankingu wypowiedzi to: żyje po to, żeby pracować; żyje, żeby chorować w wyniku przepracowania; żyje, żeby być bezdomnym.

Cóż, trzeba przyznać, że najnowocześniejsza humanistyka zrywa zupełnie z dotychczasową tradycją myślenia o ludzkiej egzystencji.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!