pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Niesamowicie ciekawy wynik szeroko zakrojonej ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli akademickich ...
2020-03-20 10:00:00
Niezwykłe odkrycie
Czyta się 1 minutę

Niesamowicie ciekawy wynik szeroko zakrojonej ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli akademickich kierunków humanistycznych wielu krajów i niemal wszystkich kontynentów. Każdy z nich miał w kilku słowach odpowiedzieć na pytanie: po co żyje człowiek? Wszyscy spodziewaliśmy się pewnych tradycyjnych odpowiedzi, przykładowo: żyje, by doświadczyć Boga albo by cieszyć się percepcją świata, kontaktem z innymi ludźmi, ciepłą lub zimną wodą; żyje, by się rozmnażać i przedłużać trwanie gatunku itd.

Najczęściej padające odpowiedzi brzmiały jednak zupełnie inaczej. Na samej górze znalazła się ta, że człowiek żyje po to, żeby płacić rachunki. Druga w kolejności: żyje, żeby utrzymywać bogatych. Inne wysoko umiejscowione w rankingu wypowiedzi to: żyje po to, żeby pracować; żyje, żeby chorować w wyniku przepracowania; żyje, żeby być bezdomnym.

Cóż, trzeba przyznać, że najnowocześniejsza humanistyka zrywa zupełnie z dotychczasową tradycją myślenia o ludzkiej egzystencji.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!