Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Przełomowa teza nieznanego dotąd szerzej profesora astronomii Grzegorza Bruna, współpracującego ...
2023-03-17 09:00:00

Niezwykła teoria

„Słońce”, Edvard Munch, 1911–1916 r./WikiArt (domena publiczna)
Niezwykła teoria
Niezwykła teoria
Czyta się 1 minutę

Niezwykła teoria profesora astronomii Grzegorza Bruna, współpracującego z Università di Bologna.

W swoim tekście dla „Nature” profesor przypomniał, że to, czego dowiedzie­liśmy się o Słońcu w ostatnich stuleciach, sprawiło, iż właściwie przestało ono uchodzić za bóstwo we wszelkich kulturach, w których je czczono. Badacz polskiego pochodzenia zwrócił jednak uwagę, że właśnie to, co obecnie wiemy o Słońcu, pozwala uznać je za bóstwo. To płonąca gwiazda, ogromne skupisko energii, warunek wszelkiego życia; ogień, który zakrzywia czas i przestrzeń, przeraża i zachwyca.

Słońce to również podstawowy, archetypowy obraz światła w naszej wyobraźni. Gwiazda przy bliższym kontakcie mogłaby nas zniszczyć, ale nie jesteśmy w stanie żyć bez niej.

Wiemy, że Słońce płonie, jednak nie wiemy dlaczego. Wszystkie te charakterystyki w oczywisty sposób wiążą się z rzeczami, o których zawsze pisali teolodzy. „Jeśli weźmiemy to pod uwagę, czyż nie jest to Bóg?” – pyta Grzegorz Bruno. Ze swojej strony możemy przypomnieć, że – jak zauważył już William James – doświadczenie mistyczne z konieczności jest tymczasowe, bo gdyby trwało zbyt długo, mogłoby doprowadzić do szaleństwa, a nawet śmierci. Czy sprawa nie przedstawia się podobnie w przypadku naszych „doświadczeń Słońca”?

Astronom nie rozwija konsekwencji swojej teorii, lecz jest jasne, że zważywszy na liczbę gwiazd we wszechświecie, zakłada ona pewnego rodzaju oszałamiający politeizm.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!