Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
To będzie literacka uczta nie tylko dla miłośników twórczości Stanisława Lema. W zimowym numerze ...
2018-11-23 12:00:00
Przekrój poleca

Nieznane opowiadanie Lema w zimowym „Przekroju”

rys. Marek Raczkowski
Nieznane opowiadanie Lema w zimowym „Przekroju”
Nieznane opowiadanie Lema w zimowym „Przekroju”

To będzie literacka uczta nie tylko dla miłośników twórczości Stanisława Lema. W zimowym numerze „Przekroju” ukaże się niepublikowane dotąd opowiadanie jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy pt. Polowanie.

Stanisław Lem zmarł w 2006 r. Jak to możliwe, że przez tyle lat opowiadanie pozostawało w ukryciu? Prawdopodobnie wszystkiemu winien tytuł utworu, taki sam jak tytuł opowiadania z tomu Opowieści o pilocie Pirxie (1968). Wojciech Zemek, osobisty sekretarz pisarza, zobaczywszy znajomo wyglądający maszynopis, umieścił go w teczce i odłożył na bok. Dopiero niedawno postanowił zajrzeć ponownie do tekstu, a wtedy okazało się, że to zupełnie inny utwór. Opowiadanie powstało wcześniej niż cykl o Pirxie, zapewne w drugiej połowie lat 50. Lem nie spalił go, jak zwykł robić z utworami, których chciał się pozbyć. Dlaczego zatem nie zdecydował się na publikację? Być może uznał, że tekst jest zbyt osobisty albo że wymaga jeszcze poprawek. Tak czy inaczej to jedyny ukończony i poprawiony przez Lema utwór, którego pisarz nigdy nie oddał do druku.

Musiało minąć ponad pół wieku, by Polowanie ujrzało światło dzienne. Propozycję wydrukowania tak cennego utworu przyjęliśmy z radością. Przepisany z pożółkłego maszynopisu tekst uważnie zredagowaliśmy. Poza naniesieniem korekty zdecydowaliśmy się usunąć fragmenty przekreślone odręcznie przez autora oraz uwspółcześnić przestarzałe formy niektórych słów. Wszystkie poprawki skonsultowaliśmy z wybitnym badaczem literatury i znawcą twórczości Lema prof. Stanisławem Beresiem, który napisał do opowiadania komentarz. Dzięki temu 7 grudnia 2018 r., bo właśnie na ten dzień zaplanowaliśmy premierę zimowego numeru „Przekroju”, czytelnicy będą mogli nie tylko przeczytać nieznany tekst jednego z najpopularniejszych pisarzy science fiction na świecie, lecz także zapoznać się z jego interpretacją.

Fragment opowiadania już dziś publikujemy w portalu przekroj.pl. Mamy też niespodziankę dla anglojęzycznych miłośników Lema – Polowanie w przekładzie wybitnej i wielokrotnie nagradzanej tłumaczki Antonii Lloyd-Jones ukaże się na stronie przekroj.pl w pierwszym kwartale 2019 r.

Stanisław Lem nie po raz pierwszy gości na łamach „Przekroju”. W archiwum online, dostępnym na stronie przekroj.pl, można znaleźć dawne utwory pisarza z ilustracjami Jerzego Skarżyńskiego i Daniela Mroza, m.in. publikowane w latach 50. XX w. fragmenty Obłoku Magellana i Śledztwa czy opowiadania o Ijonie Tichym.

Zapraszamy do lektury! Tekst dostępny jest tutaj.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!