pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Jako społeczeństwo zdajemy się coraz mniej polityczni. Jest to zjawisko, które powinno niepokoić ...
2019-06-08 23:58:00
wisienka na torcie

Niebezpieczna tendencja

ilustracja: Joanna Grochocka
Niebezpieczna tendencja
Niebezpieczna tendencja

Jako społeczeństwo zdajemy się coraz mniej polityczni. Jest to zjawisko, które powinno niepokoić (a wszelki niepokój jest dobry).

Podział musi być bowiem kategoryczny: nasi i oni. Należy także zrezygnować z takich kategorii, jak „osoba” czy „bliźni”: istnieje tylko anonimowy ktoś, kto jest po naszej stronie lub ktoś, od kogo czuć moralnym zepsuciem.

Szczególnie w okresie przedwyborczym nie powinno istnieć coś takiego jak więzi społeczne, a zwłaszcza rodzinne. Chciałoby się rzec: „Miej w nienawiści ojca swego, jeśli nie podziela twoich zapatrywań!”. Nie wyobrażajmy sobie też, że jeśli nasz partner życiowy ma inny pogląd polityczny niż my, to przymkniemy na to oko z powodu czegoś takiego jak miłość. Być może powinniśmy w nocy udusić go poduszką.

Kiedy spotkamy na ulicy małe zwierzę, np. mrówkę, trzeba je natychmiast zdeptać, bo takie stworzenie, nie posiadając głosu wyborczego, tylko wprowadza zamieszanie w świecie, w którym i tak dzieje się już zbyt wiele. Takie istnienie jest zwyczajnie zbędne.

Pamiętajmy też o poważnym ryzyku, że jeśli choć raz w ciągu dnia nie wytkniemy błędu naszemu przeciwnikowi politycznemu, to jeszcze w tej samej chwili może dość do kosmicznej katastrofy i na przykład zgaśnie Słońce.

 

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!