pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
W czasach kryzysu ekologicznego przesłanie nieustraszonej bohaterki Hayao Miyazakiego z filmu "Nausicaä ...
2020-03-20 10:00:00
uwaga na klimat
Nausicaä, zbawicielka Ziemi
Nausicaä, zbawicielka Ziemi

W czasach kryzysu ekologicznego przesłanie nieustraszonej bohaterki Hayao Miyazakiego z filmu Nausicaä z Doliny Wiatru stało się donioślejsze niż kiedykolwiek.

Czyta się 3 minuty

Od upadku społeczeństwa przemysłowego minęło tysiąc lat. Nastąpił powrót do feudalizmu, ludzkie osady są rzadko porozsiewane, większość powierzchni Ziemi pokrywa Morze Rozkładu, czyli gęsty toksyczny las, w którym powietrze jest tak silnie skażone, że bez specjalnej maski człowiek umiera po pięciu minutach.

W tym zatrutym środowisku żyją ohmu – gigantyczne stawonogi podobne do trylobitów. Z reguły są łagodne, ale kiedy zostają zaatakowane, ruszają gniewnie do zmasowanego ataku. Istnieje też dolina owiewana przez łagodne wiatry, dzięki czemu nie docierają tam zarodniki z lasu.

Mieszkańcami doliny rządzi mądry król. Ma on córkę imieniem Nausicaä. Poznajemy ją, gdy dzielnie przemierza Morze Rozkładu w ramach jednej ze swoich wypraw naukowych. Wszystkim żywym istotom, które spotyka na swojej drodze, okazuje szacunek. Zbiera próbki zarodników, trafia też na olbrzymi szkielet zewnętrzny ohmu. Jest zachwycona jego pięknem. Wie również, że znalezisko mogłoby się niezwykle przydać mieszkańcom jej osady. Nausicaä to doskonałe połączenie naukowczyni i przewodniczki duchowej. Andrew Osmond pisał, że pokojowe rozwiązanie wszystkich konfliktów przedstawionych w filmie jest możliwe, gdyż bohaterkę Miyazakiego łączy światła więź z naturą.

Nausicaä to niesamowicie złożona postać. Jest oddana przyrodzie, na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie disneyowskiej księżniczki, ale zarazem przejawia cechy kojarzone zwykle z męskimi bohaterami. W jednej ze scen bezwzględnie mści się na żołnierzach, którzy zaatakowali jej osadę i zabili starego ojca.

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!