Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Jesień się z nami!

Jesienny „Przekrój” już dostępny! Wspólnota, wrażliwość, Czechy, Czesi i Czeszki. Piszemy o piśmie, różu i jeżu. Poza tym dużo świetnej sztuki – i sztuki robienia błędów.

Zamów jesienny „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
„Upał”, „Kot”, „Bagno” i inne najkrótsze nowelki prezentuje kolektyw
2018-06-13 00:00:00

Najkrótsze nowelki – 3/2018

ilustracja: Gosia Herba
Najkrótsze nowelki – 3/2018
Najkrótsze nowelki – 3/2018

Lornetka

Kupiłem w sklepie dla survivalowców nowoczesną lornetkę. Dysponowała ogromnym przybliżeniem, miała cyfrowy wyświetlacz oraz funkcję noktowizora. Wybrałem się więc do lasu, aby ją przetestować. Niestety, zapomniałem wziąć ją z domu. Tak mnie to zezłościło, że postanowiłem zostać sarną.

Portfel

Była ładna pogoda, wybrałem się więc na wycieczkę rowerową. Podczas postoju machinalnie siegnąłem do kieszeni, żeby sprawdzić, czy jest tam portfel. Kieszeń była pusta. „O nie – pomyślałem. – Musiałem zgubić go podczas jazdy!”. Przed oczyma stanęło mi blokowanie konta, wyrabianie sobie na nowo dokumentów, mnóstwo strat i kłopotu. Jak się jednak za chwilę okazało, portfel był w drugiej kieszeni. Co za ulga!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Pies

Na wakacje pojechałem na Mazury. Spacerując po okolicy, natknąłem się na psa. Siedział przy drodze i patrzył na mnie. Przestraszyłem się, że jest bezpański i wściekły i może mnie ugryźć. Czworonóg zamachał wprawdzie ogonem, ale wciąż miałem pewne obawy. Z drugiej strony, nie chciałem wracać jak niepyszny do domu z powodu prawdopodobnie niegroźnego psa. Zacisnąłem zęby i przeszedłem obok zwierzaka. Nic złego się nie stało.

Bagno

Pracowałem w Miejskim Zakładzie Melioracyjnym prawie 25 lat, miałem doświadczenie, miałem, jak to się mówi, nosa, to coś, bez czego w melioracji nikt nie byłby w stanie utrzymać się na powierzchni tak długo jak ja. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem to bagno, od razu wyczułem, że osuszanie go będzie błędem, być może moim ostatnim błędem. Ale co miałem robić, szef na odprawie powiedział tylko: „To bagno ma być suche jak wiór, stary” i machnął ręką, ucinając ewentualne protesty. Wyciągnąłem osuszacz i przystąpiłem do pracy. Nie zdążyłem osuszyć choćby wiaderka szlamu, jak poczułem, że coś mnie wciąga do środka. Szarpnąłem nogą – to była zwykła gałąź. Wróciłem do biura i zaparzyłem sobie kawę. „Starzeję się – pomyślałem. – Robię się zbyt nerwowy”. Następnego dnia złożyłem wymówienie.

Upał

Temperatura ostatnimi dniami znacznie się podniosła. Skwar na dworze zamienił powietrze w delikatną, drżącą zawiesinę. W moim biurze nie było lepiej, choć klimatyzacja pracowała pełną parą. Włączyłem komputer. Wpisałem pytanie: „Jak poradzić sobie z upałami?”. Komputer nie odpowiedział, zawiesił się od gorąca. Awaria, jak się okazało, dotyczyła całego miasta. Nic nie działało. Doczekałem do 16.00 i, wybierając ocienione strony chodników, poszedłem do domu. Po drodze miałem złudzenie, że widzę wodę.

Kot

Na innym spacerze napotkałem kota. Był bardzo ładny, biały w beżowe łaty. Licząc na to, że da się pogłaskać, powoli podszedłem do niego, powtarzając „kici, kici”. Niestety, jakiś mój gwałtowniejszy ruch przestraszył czworonoga, który uciekł w las.

Upadek

Wczoraj, późnym popołudniem, szedłem do domu ze sklepu. W rękach trzymałem płócienne torby, pełne zakupów. W pewnym momencie nie zauważyłem dziury w chodniku. Potknąłem się i runąłem jak długi. Zakupy rozsypały się z toreb wokół mnie.

 
Jajko


Uwielbiam, kiedy jajko na twardo ma lekko lejące się żółtko. Ale tak trudno trafić w odpowiedni moment podczas gotowania! Zawsze go przegapiam i, kierowany ostrożnością, wyjmuję jajko z całkowicie już ściętym, twardym żółtkiem. Wczoraj zaryzykowałem. Wyjąłem jajko z wody natychmiast po tym, jak zaczęła się gotować. Udało się, żółtko nie było ścięte! Zgniotłem łyżeczką wodnistą breję zmieszaną ze skorupką i rozchlapałem na kromce chleba. 


PIT

Jak co roku spóźniałem się z wypełnieniem PIT-u. W końcu nadszedł poniedziałek 30 kwietnia – ostatni dzień. Skrajnie zdenerwowany perspektywą kary za opóźnienie siadłem w kuchni przy starannie wytartym stole, z dokumentami i kalkulatorem, i zrobiłem, co trzeba. Wypełniony PIT wysłałem pocztą do urzędu skarbowego. Cóż to była za ulga!


Przemiana

Kiedy obudziłem się po nocy niespokojnych snów, z przerażeniem spostrzegłem, że przemieniłem się w wielkiego chrząszcza. Na szczęście to nieprzyjemne wrażenie trwało tylko chwilę. Ha, ha, co to za bzdura! Niby jak miałoby być to możliwe? Szybko odzyskałem dobry humor, szorując pod prysznicem czułki i odwłok.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!