Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
„Dyktando”, „Biwak”, „Turkusowa woda” – polecamy dzieła kolektywu humorystyczno-prozatorskiego ...
2023-06-23 09:00:00

Najkrótsze nowelki – 3/2023

„Romantyczny krajobraz”, Wassily Kandinsky, 1911 r. / WikiArt (domena publiczna)
Najkrótsze nowelki – 3/2023
Najkrótsze nowelki – 3/2023
Czyta się 2 minuty

Dyktando

Gdy nadszedł wieczór, zrobiłem sobie herbatę i zasiadłem do sprawdzania dyktand. Jakież było moje zdziwienie, gdy w pracach całej klasy nie znalazłem ani jednego błędu. „Oszukali mnie – pomyślałem – wykradli treść dyktanda”. Ale jak miałem to udowodnić? Może oskarżam swoich uczniów bezpodstawnie, nie doceniając ich postępów w ortografii? Skonsternowany poszedłem spać. Następnego dnia jak gdyby nigdy nic oświadczyłem klasie, że wszyscy dostali piątki. Czy popełniłem błąd, nie drążąc tematu? Nie wiem.


Biwak

A więc lato! Jak co roku wyruszyłem na biwak. Las, jezioro, przyroda i ja – na to czekałem całą zimę. Tymczasem na miejscu wszystko jakby sprzysięgło się przeciwko mnie. Kiedy tylko rozbiłem się na polanie, zaczął padać deszcz. Namiot, kupiony tanio, natychmiast przeciekł. Podmokła ziemia obsunęła się i wszystkie moje zapasy wylądowały w jeziorze. W dodatku ugryzł mnie jakiś dziwny giez i noga potwornie mi spuchła. „Nie poddam się – pomyślałem – nie wrócę do miasta”. Wtedy zza drzew wyłonił się majestatyczny niedźwiedź i wolno, z wyraźnie obcym akcentem, zakrzyknął po polsku: „Do domu!”, zaciskając łapę w pięść. Co miałem robić? Udałem się do domu.


Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Turkusowa woda

Kiedyś postanowiłem odwiedzić plażę, którą w przewodniku zareklamowano jako najpiękniejszą. Obiecywano możliwość kąpieli w najbardziej turkusowej wodzie na świecie. Przewodnik był stary, czarno-biały, na zdjęciu turkus morza zlewał się więc z mrokiem dżungli. Nie wiem, czemu wyobrażałem sobie, że turkus to odcień brązu – jak kolor drzew na wydmach. Nie zdziwiłem się więc, kiedy woda okazała się rdzawobrązowa. Po kąpieli, którą uznałem – zgodnie z opisem w przewodniku – za odświeżającą, wyruszyłem w podróż ku szmaragdowym łąkom. Nigdy wcześniej nie widziałem czerwonej trawy.


Szacunek

Idąc wieczorem ulicą, spostrzegłem polityka, którego od dawna szanowałem za uczciwość. Podszedłem do niego i spytałem, czy jako jego wieloletni wyborca mógłbym uścisnąć mu dłoń. Zgodził się i wyciągnął do mnie rękę. Nagle, zdumiony, poczułem ukłucie – poseł ukrył między palcami pinezkę! Zapiszczałem z bólu, a on oddalił się z wrednym chichotem. Cóż za rozczarowanie…

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!