Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Coś jest nie tak...
2018-01-28 10:00:00
wisienka na torcie

Na mieście coraz więcej mistyków

ilustr. Joanna Grochocka
Na mieście coraz więcej mistyków
Na mieście coraz więcej mistyków

Na mieście coraz więcej mistyków. Coś jest nie tak.

Kiedy stałem na ulicy, podjechał do mnie jakiś facet, pomyślałem, że chce spytać o drogę. A ten odkręca szybę i mówi jak gdyby nigdy nic:

– Przepraszam pana, ale we śnie widziałem długą siwą brodę, która leżała obok mojego łóżka. Czy to znaczy, że w niebie wszyscy święci zaczęli się golić? Czy to wynik jakiejś nowej mody, a może czegoś innego? Interesowałby mnie pański pogląd w tej materii.

Zaskoczony, wskazałem palcem w jakimś kierunku i poszedłem w swoją stronę. Zaraz jednak napotkałem kobietę nerwowo przeszukującą zawartość własnej torebki – najwidoczniej jakiś wstręciuch zabrał jej portfel. Szczerze zatroskany podszedłem, by dowiedzieć się jak pomóc, lecz ona odpowiedziała mi pytaniem:

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

– Nie widział pan przypadkiem okręgu, którego środek jest wszędzie, a obwód nigdzie? Gdzieś mi się zapodział.

– Przecież tymi słowy Pascal nazywał Boga - zauważyłem, po czym dodałem drżącym głosem: - Trzymała pani Boga w torebce...?

– Tak - odpowiedziała wzruszając ramionami. - Jeśli jest On nieskończony, to może siedzieć wszędzie.

Zakręciło mi się w głowie i poszedłem przed siebie. Obierając kurs na mieszkanie, przyspieszyłem kroku.

I gdy wydawało mi się, że zaraz odnajdę upragniony spokój, w holu kamienicy natrafiłem na konsjerża, który zamiatał na klęczkach. Gdy zbliżyłem się, pokazał mi zawartość szufelki i powiedział ze łzami w oczach:

– Niezależnie od rozwiązania problemu nurtującego św. Tomasza, ile aniołów zmieści się na łebku jednej szpilki, niech pan lepiej pomyśli, jak zawrotne liczby tych cudacznych istot musieliśmy zdeptać bezmyślnie chodząc po naszej klatce schodowej!

Pobiegłem do góry i trzasnąłem drzwiami.

Koniec z wychodzeniem z domu.

 

 

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!