Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Myślicieli myślących o myśleniu przedstawia kolektyw
2019-12-06 10:00:00

Mniej znani prekursorzy kognitywistyki

Mniej znani prekursorzy kognitywistyki
Czyta się 2 minuty

Sopajos z Klazomenaj

Wybitny metafizyk ze szkoły Stagiryty znany był wśród starożytnych ze swego oryginalnego pomysłu na to, czym są myśli w naszej głowie. W swoim trzytomowym Peri psyches dowodził, że myśli to nic innego jak toczące się z dużej wysokości buraki. Niestety, do naszych czasów nie zachował się tom trzeci, w którym Sopajos miał wyjaśniać, dlaczego tak uważa.

Andrew Cunningham

Bankier, pastor, wolnomularz i kwakier z Brighton. Jego przełomowa teoria głosiła, że myślenie, jak sam pisał, „is not in our heads”. Kładł nacisk na relacyjność tzw. procesów ­kognitywnych, ich zasadniczy aspekt społeczny i dynamikę komunikacji jako główne wyznaczniki tego, co zwyczajowo hipostazuje się i uprzedmiotawia w słowie „myślenie”. Oskarżony o defraudację dużych sum z poborów żniwnych na szafocie zapytał kata: „Co to są pobory żniwne?”, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Hiacynta z Wuppertalu

Benedyktynka i anachoretka ze Stuttgartu, całe życie spędziła w Düsseldorfie. Skutkiem wielu lat medytacji i postów uznała, że myślenie przypomina bulgotanie gotującej się wody. Pewnego dnia, w wizyjnym uniesieniu, postanowiła „pomyśleć całą Ziemię” i wsadziła głowę do balii z ukropem. Po tym granicznym doświadczeniu wycofała się ze swego pomysłu i pojechała saniami do Akwizgranu.

Lee Kang Chi

Ceniony kaligraf i niedościg­niony mistrz sztuk walki z Kai­fengu nauczał, że myśli są niczym innym jak rodzajem wiotkich mięśni, które oplatają nasz mózg. Poddane odpowiedniemu treningowi stają się sprężyste i mocarne, można też nimi dowolnie manipulować, podobnie jak ręką albo udem. Wśród „ćwiczeń na mięśnie myślowe” Lee Kang Chi wymieniał m.in. zaciskanie żuchwy i wytrzeszcz oczu. Legenda głosi, że Lee Kang Chi potrafił samą tylko myślą prężyć się i tańczyć. 

Bartosz

Chłop pańszczyźniany z wioski koło Skarżyska-Kamiennej, przypisuje się mu liczne porzekadła dotyczące natury myślenia, takie jak: „Duzo myśloł i nic wymyśloł”, „Myśloł, myśloł i nic nie wymyśloł” czy też „Nic nie wymyśloł, a tyle myśloł”. Był także autorem poematu biograficznego „Myślołem i nic nie wymyślołem”, jak również opery tragicznej „Nu, znowu nic żech nie wymyśloł”. Zmarł śmiercią samobójczą.

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!