Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O przemianie złota w pazłotko, siekierki w kijek czy Plutona w karła pisze
2019-09-13 10:00:00

Mniej znane przemiany w dziejach alchemii i wiedzy hermetycznej

Mniej znane przemiany w dziejach alchemii i wiedzy hermetycznej
Mniej znane przemiany w dziejach alchemii i wiedzy hermetycznej
Czyta się 2 minuty

Przemiana złota w pazłotko

Stary mistrz na dworze Wilhelma Mrocznego, Albigus von Eisenstein, dokonał tej przemiany w XIII w., po latach eksperymentów na cennym kruszcu. W trakcie jednego z nich wysadził w powietrze cały zamek swego mrocznego władcy. Wieże, bramy, blanki i komnaty, spadając z dużej wysokości na bryły złota, gniotły je na cienkie listeczki, które okazały się później pazłotkiem. W dowód wdzięczności Wilhelm Mroczny sprasował Albigusa na równie cienki listek.

Przemiana goleni w glinę

Żydowski kabalista Afraim Sabbataj Tzvik z XVII w., wielki mędrzec i wizjoner, cierpiał na poważne schorzenia układu ruchu. Bolała go goleń. Okładał ją więc gliną, bo chłód wilgotnej substancji przynosił mu ulgę. Robił to tak długo, aż jego goleń na powrót zamieniła się w glinę. Biedny Afraim kuśtykał do końca życia.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Przemiana żołędzi w wino

Matrona, słynna tarocistka z Gandawy, stawiając w 1782 r. „mniejsze arkana” pewnemu kupcowi z Większych Niderlandów, pomyliła karty i zamiast dziewiątki trefl położyła na stole dwójkę pik. Tak się tym przejęła, że wyciągnęła z szuflady garść żołędzi i na oczach zdumionego handlarza zamieniła je w wino jednym mrugnięciem lewego oka.

Przemiana produktu pracy w towar

XIX-wieczna diabelska sztuczka, która zaczyna się od tego, że wywołujemy jakieś szatańskie, podziemne moce, a potem tracimy nad nimi kontrolę. Zbyt niepokojąca, aby się w nią zagłębiać, lepiej kupić coś w sklepie na uspokojenie.

Przemiana siekierki w kijek

Dokonana na przełomie XIV i XV w. w borach teutońskich przez wiedźmę Morwingę. Kiedy wiedźma gotowała tajemną miksturę w swym czarnym kotle, zgasł pod nim ogień. Morwinga w pośpiechu zaczęła rąbać drwa, aby dołożyć je do paleniska, ale tak mocno machała siekierą, że ostało się jedynie stylisko, ostrze zaś utkwiło w głowie Morwingi. Morwinga zwana jest również Wiedźmą z Obuchem w Czerepie.

Przemiana Plutona w karła

Jedna z najlepiej udokumentowanych przemian w dziejach hermetyzmu. Grono wtajemniczonych, skupionych wokół Międzynarodowej Unii Astronomicznej, mocą swej woli i dzięki skupieniu myśli, kładąc na szalę kształt kosmosu znanego i nieznanego, orzekło 24 sierpnia 2006 r. – a ich słowo miało charakter prawa – że od tej pory boski władca krainy śmierci jest karłem.

Przemiana finałowa

W XXI w. misteryjne, transgresywne zjawisko zmiany opinii miłoś­ników serialu co do wartości tegoż serialu po obejrzeniu jego finałowego sezonu. Sądzi się, że w tajemnicy tej przemiany zawarta jest alfa i omega wszechświata. Ale sądzi się tak jedynie w bardzo wąskich kręgach.

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!