Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Niezależne byty w naszym świecie, i nie tylko.
2021-09-17 09:00:00

Mniej znane organizmy samowystarczalne

zdjęcie: Scott Webb/Unsplash
Mniej znane organizmy samowystarczalne
Mniej znane organizmy samowystarczalne

Słońcak – roślina odkryta niedawno w głębi Amazonii. Charakteryzuje się kulistym liściem przypominającym słońce. Liść ten wytwarza światło, które roślina wykorzystuje do fotosyntezy. Z kwiatów słońcaka, zwanych chmurzakami, pada natomiast generowany autonomicznie deszcz, który zapewnia roślinie wodę.

Kapitan Thomas – owiany tajemnicą weteran wojen i operacji specjalnych. Obecnie żyje w dziurze, którą wykopał gdzieś na pustyni Mojave. Wybrał totalną niezależność od systemu, ale też przyrody – odżywia się samym sobą, kawałek po kawałku zjadając własne ciało.

Bóg 34028772 – w przeciwieństwie do innych bogów, ten jest całkowicie samowystarczalny: nie stworzył żadnego świata, nie jest mu to do niczego potrzebne. Po prostu sobie istnieje.

Mały Karolek – 4-letni berbeć, który w fazę samowystarczalności wchodzi na osiedlowym placu zabaw. Nie chce się z nikim dzielić zabawkami, krzyczy, kiedy ktokolwiek ingeruje w jego zabawę na zjeżdżalni albo sznurowym pająku. Po tym wzlocie następuje upadek i rodzice zabierają Karolka do domu na obiad.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!