Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czym jest powolniak?
2019-09-13 10:00:00

Mniej znane formy życia na „P”

ilustracja: Tomek Kozłowski
Mniej znane formy życia na „P”
Mniej znane formy życia na „P”

Przeskakiwacz

Mały, szary, żyje w ludzkich mieszkaniach i siedzibach. Nikt nigdy nie widział go gołym okiem, nagrały go natomiast kamery przemysłowe. Przeskakuje przez pokój za plecami ludzkiego lokatora.

Protogąbczak

Przodek gąbczaka – wodno-lądowego stwora, często mylonego z gąbką.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Pseudogrzyb

Ta forma życia podszywa się pod grzyba. Zdarzało jej się nawet dołączać do grzybni rydzów, koźlaków czy opieńków. Ani same grzyby, ani zbierający je grzybiarze – nawet wytrawni – nie wiedzą najczęściej, że mają do czynienia z pseudogrzybem.

Porendum

Przypomina pora (choć nie jest rośliną), a oddycha i żywi się przez niewidoczne pory na skórokorze – tym dwóm czynnikom zawdzięcza nazwę.

Pigwołak

Forma, w którą przy pełni Księżyca zamieniają się niektóre pigwy. Przemieniony pigwołak biega, warczy i poluje na inne pigwy.

Pylonium

Nie wykazuje niemal żadnej ze standardowych oznak życia, a jednak da się mu zmierzyć EKG! Dlatego uczeni uznali, że żyje. Z wyglądu przypomina średniej wielkości pylon.

Powolniak

Procesy życiowe powolniaków – a co za tym idzie, ich poruszanie się – są tak wolne, że praktycznie niedostrzegalne dla zwykłych ludzi czy zwierząt. Zanim powolniak przejdzie 5 m, mijają tysiące lat. Trudno zatem z naszej perspektywy powiedzieć cokolwiek o ich kulturze.

Prapolak

Biało-czerwony praporost, do dziś spotykany w lasach Suwalszczyzny. Gdy wieje wiatr, prapolak wydaje z siebie śpiewne, melancholijne tony, podobne nieco do melodii Roty. Przez niektórych naukowców był uważany za przodka Polaków – ta teoria upadła, ale nazwa pozostała.

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!