pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Mimikra, czyli sztuka takiego przystosowania się wyglądem do otoczenia, ażeby tylko z największym ...
2018-06-13 00:00:00

Mimikra
Przez okulary Sławomira Mrożka

Mimikra jest to sztuka takiego przystosowania się wyglądem do otoczenia, ażeby tylko z największym trudem można nas było od niego odróżnić.


Podobno może przyjść taki czas, kiedy człowiekowi ciężko będzie na świecie. Dlaczego nie?

Grubym radzę wtedy udać się w góry i spokojnie położyć się brzuchem wzwyż (Rys. 1). Ciężko go będzie zauważyć na tle okolicznych gór. Radzę jednak raczej Beskidy niż Tatry, bo góry są bardziej zaokrąglone. Chyba, że ktoś ma specjalnie szpiczasty brzuch. Ludzie o silnym zaroście niech kierują się do lasu. Przy odpowiednio krzaczastym zaroście ujdą od biedy między krzewami i drzewami ­­(Rys. 2),­ byle tylko przybrali odpowiednią postawę i ruszali się tylko z wiatrem.Ci o krzywym nosie mają szanse między ptactwem. Ciężko będzie, ale może się uda. (Rys. 3).

Sławomir Mrożek, Diogenes Verlag AG – tekst i rysunek z archiwum, nr 901/1962 r.
Sławomir Mrożek, Diogenes Verlag AG – tekst i rysunek z archiwum, nr 901/1962 r.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!