Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
W rybryce poetyckiej Marcina Orlińskiego gości laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius
2019-06-17 10:00:00
Wierszówka

miejsce cudownych uzdrowień

ilustracja: Joanna Łańcucka
miejsce cudownych uzdrowień
miejsce cudownych uzdrowień

kiedy wchodzisz do lasu, dostajesz to, co przynosisz ze sobą.
teraz szukasz chrustu: będzie ogień i szmer w ściółce,
powolne namnażanie się grzybni, przyrastanie mchu.

kiedy dotykasz gałęzi, dotykasz mnie. kiedy mnie dotykasz,
jestem. jestcie jest pradawne i oprószone dymem,
było, zanim było bycie, to ciebie odmieniają przypadki.

 


Komentarz autorki:

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Głupio powiedzieć w naszych czasach, że wiersz jest zapisem objawienia, ale pozostając w konwencji uzdrowień i cudowności, mogę sobie na to pozwolić. Objawienia to nie są duże rzeczy, pojawiają się w życiu każdego człowieka, czasem się ich wstydzimy, czasem jesteśmy zbyt olśnieni, żeby je przemilczeć. Trudno powiedzieć, co dzieje się częściej. Jeszcze trudniej się z tego doświadczenia wytłumaczyć, można zbudować wokół niego koronkową historię, można chcieć o nim powiedzieć tak prosto, jak prosty jest dotyk. Zdarzają się chwile, gdy o obracanym w dłoniach kawałku drewna mówi się tak samo trudno jak o swojej podmiotowości.

Pierwotnie wiersz ukazał się na łamach czasopisma „Kontent”.
 

ilustracja: Joanna Łańcucka
ilustracja: Joanna Łańcucka

Data publikacji:

Agata Jabłońska

Urodziła się w 1985 r. Wydała tom wierszy „Raport wojenny”, za który otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii debiut i Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Lubi polifonie, stara się pozostawać w kontakcie z matką ziemią. Tworzy z miłości. Wychowuje syna.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!