Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
Błyskotliwy debiut Marcina Pestki, który odważnie porusza aktualny, dramatyczny problem uzależnień ...
2017-03-20 00:00:00
Świadectwo

Świadectwo
Marcin Pestka
Wydawnictwo BLG, 2017
 

Błyskotliwy debiut Marcina Pestki, który odważnie porusza aktualny, dramatyczny problem uzależnień wśród młodych. Książka ta, napisana w formie dziennika, to zarówno szczegółowa wiwisekcja rozpadu kontaktów z bliźnimi, rodziną, jak i analiza rozdzierającej samotności. To opowieść o tym, jak przyjaciele odchodzili, jeden za drugim, opowieść o wstrząsających rozstaniach i wzruszających powrotach ukochanej osoby. O beznadziejnych próbach wyleczenia. O terapii. O zakładach psychiatrycznych. Odnajdujemy w tej książce także niemal 100-stronicowy rozdział (niepozbawiony zresztą wątków sensacyjnych) o koszmarnych tarapatach finansowych, o długach, o mafii. Zwraca uwagę autobiograficzny fragment o redaktorach, którzy tylekroć odrzucali klejący się rękopis Pestki, którzy śmiali mu się w twarz, przez lata nie przyjmując Świadectwa do druku (niestety, po lekturze tego rozdziału nie można już mieć wątpliwości co do poziomu kompetencji pracowników krajowych wydawnictw). Pomimo wieku autora całość została napisana świetnym stylem – cierpienie narratora, piekło nałogu wyrażono w zdaniach nieskończonych, przywodzących na myśl prozę Saramago, jeśli natomiast chodzi o językową urodę, możną ją jedynie równać z Nabokovem. Świadectwo jest nie tylko krzykiem rozpaczy – jest także wyrazem wiary w daleką przyszłość i następne pokolenia, które będą w stanie uchronić się przed tragicznymi skutkami uzależnienia od powideł śliwkowych.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!