Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nowy numer „Przekroju” zbliżał się wielkimi krokami, a ja wciąż nie miałem pomysłu na swój ...
2017-12-09 10:00:00
mały reportaż

Mały reportaż – 1/2018

Mały reportaż – 1/2018
Mały reportaż – 1/2018

Nowy numer „Przekroju” zbliżał się wielkimi krokami, a ja wciąż nie miałem pomysłu na swój reportaż. Spacerowałem po Sopocie w poszukiwaniu muz; udałem się do jakiejś knajpki. Z powodu przygnębienia miałem ochotę napić się czegoś mocniejszego i zamówiłem grog.

Dopijałem swoją szklankę, kiedy drzwi otworzyły się i wszedł kapitan. Wskazał na mnie palcem i powiedział krótko:

– Potrzebuję jakiegoś majtka.

Szklanka wypadła mi z ręki; pozwoliłem sobie wyrazić drobną obiekcję:

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

– Jestem tylko skromnym reportażystą, człowiekiem współczesnym i wrażliwym.

– Nic nie szkodzi. Zabieraj manatki, synu, i lepiej się pospiesz – odparł kapitan.

Niecałą godzinę później, pomimo wściekłej zawieruchy, byłem już na pełnym morzu.

– Dokąd płyniemy? – zapytałem jakiegoś szczerbatego kuternogę, którego zadaniem była opieka nad beczkami z rumem; jedyną odpowiedzią, jaką uzyskałem, był tajemniczy i niepokojący błysk w jego oku.

Ktoś zawołał, bym „zarefował fok”, ale odparłem, że nie rozumiem, i schowałem się za jedną z beczek.

Długo nie mogłem znaleźć dla siebie kajuty; byłem zmarznięty i zmęczony. O północy, kiedy wreszcie znalazłem w miarę suchy kąt i naiwnie sądziłem, że uda mi się zasnąć, naciągając na siebie przegryziony przez szczury kawałek płótna – otóż wtedy usłyszałem pierwszy wystrzał z działa.

Przestraszony wybiegłem na pokład, lecz szybko zorientowałem się, że nikt nas nie zaatakował.

To my atakowaliśmy.

Zapanowało niesamowite zamieszanie. Kule armatnie świstały mi nad głową. Co chwilę coś strzelało, wybuchało; ktoś z krzykiem wypadł za burtę. Kuternoga rzucił mi jakąś szablę, ale chwyciłem od złej strony – strasznie zabolało.

Postanowiłem, że zanim dołączę do bitki, poszukam jakiegoś bandaża. Próbowałem zasięgnąć języka, gdzie znajduje się apteczka, ale załoga była tak zajęta fechtunkiem, że dałem za wygraną i wróciłem do swojego suchego kąta; używając kawałka płótna, zrobiłem prowizoryczny plaster.

Pomimo zadraśnięcia i hałasów na górze udało mi się zasnąć. Zdaje się, że na chwilę się przebudziłem i wołałem o jadło i słodką wodę, ale nikt mnie nie usłyszał.

Ocknąłem się na jakiejś plaży, otoczony rupieciami. Zrozumiałem, że okręt zatonął. Zdaje się, że obok leżał kapelusz kapitana, który nie miał tyle szczęścia, co ja. „Głupi to ma szczęście” – pomyślałem.

Szczęśliwie chwilę później spotkałem przechodzącego plażą redaktora naczelnego i od razu podyktowałem mu całą tę zadziwiającą przygodę.

 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!