Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Z pewnością czytelnicy zakonnika cysterskiego Henryka z Sawtry pamiętają legendarne jezioro Lough ...
2018-12-05 10:00:00
mały reportaż

Mały reportaż – 1/2019

Mały reportaż – 1/2019

Z pewnością czytelnicy zakonnika cysterskiego Henryka z Sawtry pamiętają legendarne jezioro Lough Derg, położone w środkowej Irlandii. To właśnie tam na jednej ze skalistych wysepek mieści się jaskinia, która według średniowiecznych przekazów prowadzi wprost do czyśćca.

W ostatnim czasie tak się składało, że nie miałem specjalnie czystego sumienia, a pragnienie odnowy moralnej było we mnie żywsze niż zazwyczaj. Pomyślałem, że na wzór XII-wiecznego rycerza Owena udam się do tej jaskini i odpokutuję swoje grzechy.

Długo wędrowałem po tym podziemnym labiryncie, szukając słynnego wejścia w zaświaty. Po drodze mijałem wiele czaszek i kości, nie tylko ludzkich, wiele najdziwaczniejszych przedmiotów: zarówno zardzewiałe blachy, fragmenty dawnych zbrojeń, jak i zużyte gumy do żucia czy walkmany, co świadczyłoby o tym, że ta jaskinia była odwiedzana jeszcze w latach 90.

Wreszcie, kiedy niemal mdlałem z wycieńczenia i braku powietrza, w głębi jednego z tuneli dostrzegłem światło. Z początku niewielkie, rosło w moich oczach, choć stałem bez ruchu, aż w końcu mnie zalało.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Poczułem zapach wody różanej; poczułem, jak całą moją skórę objęła jakaś puszysta tkanina; usłyszałem dźwięki słodkiej symfonii; moim oczom zaś, kiedy je wreszcie otworzyłem, ukazały się setki najpiękniejszych zjaw-dziewcząt i zjaw-chłopiąt (oczywiście nagich). Tygrysy, pantery, egzotyczne ptaki, wszystko to też tam było, ale łagodne i przyjazne. Jakimś cudem znalazłem się pod gołym, jas­nym niebem.

Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem, że jestem w Raju.

I choć spędziłem tam kilka niewiarygodnych tygodni, wreszcie przyszło opamiętanie. Wszak nie tego miejsca szukałem.

Wyrzuty sumienia pojawiły się ze zwielokrotnioną mocą:

„Jakże to – pytałem sam siebie ­– ja, istota grzeszna, nieczysta, mogę cieszyć się tym niepojętym szczęściem?”.

Zacząłem wściekle poszukiwać wyjścia (nieudolnie, ale pomógł mi jeden z życzliwych archaniołów). Zakręciło mi się w głowie: po chwili znów stałem na irlandzkiej ziemi.

Przez kolejne miesiące wędrowałem, smutny i z poczuciem beznadziei, poszukując innych jaskiń, lecz bez zadowalającego rezultatu.

Zdecydowałem się wrócić do kraju.

Co mi pozostało? Prawdopodobnie nic innego jak tylko opublikować wierny zapis tych wydarzeń wraz z towarzyszącym im stanem ducha, z nadzieją, że czytelnicy odbiorą go jako wyraz szczerego pragnienia pokuty; być może znajdzie się wśród nich ktoś, kto posiada bardziej zadowalającą mapę wspomnianych podziemi.
 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!