Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Z pewnością czytelnicy zakonnika cysterskiego Henryka z Sawtry pamiętają legendarne jezioro Lough ...
2018-12-05 10:00:00
mały reportaż

Mały reportaż – 1/2019

Mały reportaż – 1/2019

Z pewnością czytelnicy zakonnika cysterskiego Henryka z Sawtry pamiętają legendarne jezioro Lough Derg, położone w środkowej Irlandii. To właśnie tam na jednej ze skalistych wysepek mieści się jaskinia, która według średniowiecznych przekazów prowadzi wprost do czyśćca.

W ostatnim czasie tak się składało, że nie miałem specjalnie czystego sumienia, a pragnienie odnowy moralnej było we mnie żywsze niż zazwyczaj. Pomyślałem, że na wzór XII-wiecznego rycerza Owena udam się do tej jaskini i odpokutuję swoje grzechy.

Długo wędrowałem po tym podziemnym labiryncie, szukając słynnego wejścia w zaświaty. Po drodze mijałem wiele czaszek i kości, nie tylko ludzkich, wiele najdziwaczniejszych przedmiotów: zarówno zardzewiałe blachy, fragmenty dawnych zbrojeń, jak i zużyte gumy do żucia czy walkmany, co świadczyłoby o tym, że ta jaskinia była odwiedzana jeszcze w latach 90.

Wreszcie, kiedy niemal mdlałem z wycieńczenia i braku powietrza, w głębi jednego z tuneli dostrzegłem światło. Z początku niewielkie, rosło w moich oczach, choć stałem bez ruchu, aż w końcu mnie zalało.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Poczułem zapach wody różanej; poczułem, jak całą moją skórę objęła jakaś puszysta tkanina; usłyszałem dźwięki słodkiej symfonii; moim oczom zaś, kiedy je wreszcie otworzyłem, ukazały się setki najpiękniejszych zjaw-dziewcząt i zjaw-chłopiąt (oczywiście nagich). Tygrysy, pantery, egzotyczne ptaki, wszystko to też tam było, ale łagodne i przyjazne. Jakimś cudem znalazłem się pod gołym, jas­nym niebem.

Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem, że jestem w Raju.

I choć spędziłem tam kilka niewiarygodnych tygodni, wreszcie przyszło opamiętanie. Wszak nie tego miejsca szukałem.

Wyrzuty sumienia pojawiły się ze zwielokrotnioną mocą:

„Jakże to – pytałem sam siebie ­– ja, istota grzeszna, nieczysta, mogę cieszyć się tym niepojętym szczęściem?”.

Zacząłem wściekle poszukiwać wyjścia (nieudolnie, ale pomógł mi jeden z życzliwych archaniołów). Zakręciło mi się w głowie: po chwili znów stałem na irlandzkiej ziemi.

Przez kolejne miesiące wędrowałem, smutny i z poczuciem beznadziei, poszukując innych jaskiń, lecz bez zadowalającego rezultatu.

Zdecydowałem się wrócić do kraju.

Co mi pozostało? Prawdopodobnie nic innego jak tylko opublikować wierny zapis tych wydarzeń wraz z towarzyszącym im stanem ducha, z nadzieją, że czytelnicy odbiorą go jako wyraz szczerego pragnienia pokuty; być może znajdzie się wśród nich ktoś, kto posiada bardziej zadowalającą mapę wspomnianych podziemi.
 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków” i „Wstrząsająco przystojny mężczyzna”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!