Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jakem szlachcic piórem i słowem pracujący, gdym posłyszał o tureckim zagrożeniu czyhającym na ...
2021-09-17 09:00:00
mały reportaż

Mały reportaż – 4/2021

Mały reportaż – 4/2021

Jakem szlachcic piórem i słowem pracujący, gdym posłyszał o tureckim zagrożeniu czyhającym na nasze chrześcijańskie przedmurza, wprzódy wskoczyłem na konia, by poznać zwyczaje Osmanów, wyznawców Mahometa, iżby naszych strategów w odpowiednią wiedzę wyposażyć, a najlepiej dzięki łasce Bożej użyć szlachetnej sztuki dyplomacyji i conflictum zażegnać.

Czyta się 1 minutę

Co najpierwsze chcę powiedzieć, to że miasta ich są bogate, handlują oni przyprawami, zielem miętowym i wodą różaną. Boga nazywają Allahem, gdyż tak imć Mahomet im do głów nawkładał.

Wprzódy udałem się do Konstantynopola na rozmowę z sułtanem, któregoż chciałem prosić, iżby baczył na zdrowie ludu swego i naszego, to jest poczciwych chrześcijan.

Wielkież było moje zdziwienie, gdym się dowiedział, że takiego sułtana nigdzie tam nie ma. Osmańczycy twierdzą takoż, że kraj ich nazywa się Turcja i że sułtan, jak i wielki wezyr nie sprawują już u nich urzędu od ponad wieku. Na te podłe drwiny strasznie żem się rozjuszył i chwyciłem za szablę. Jednakowoż jakimś podłym elyksyrem mnie uśpiono; obudziłem się w białej celi, gdzie jąłem tęsknić za Rzeczpospolitą. Azaliż prędko ułaskawiono mię na podstawie jakychś żółtych papirów.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!