Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
John Cleese w ciemnych okularach i czapce bejsbolowej. Po brytyjskim Weston przechadza się z nim
2020-06-19 10:00:00
mały reportaż

Mały reportaż – 3/2020

Mały reportaż – 3/2020
Mały reportaż – 3/2020

Pojechać do Weston w Wielkiej Brytanii, miasta, z którego pochodzi John Cleese – nie brzmi to może zbyt spektakularnie. Ale być oprowadzanym po Weston przez Johna Cleese’a – to już brzmi niemal jak sen. A jednak taka przygoda miała stać się moim udziałem.

Czyta się 2 minuty

W obawie przed fanami i przed słońcem John założył ciemne okulary i czapkę bejsbolową (przynajmniej tak sobie tłumaczyłem jego wygląd). Był dżentelmeński, uśmiechnięty. Pokazywał mi ulice, po których biegał jako małe dziecko i grał w piłkę z rówieśnikami. Śmiałem się w duchu, widząc, jak nieporadnie kroczy, bo przypomniałem sobie słynne Ministerstwo Głupich Kroków.

– Kiedyś to były czasy, spróbuj o tym wspomnieć dzisiejszej młodzieży – powiedziałem, nawiązując do znanego skeczu Monty Pythona.

John jednak tego nie skomentował; stwierdziłem w duchu, że moje żarty nie są zbyt śmieszne i lepiej, jeśli nie będę już próbował rozśmieszać legendarnego komika.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

John pokazywał mi właśnie swój dom rodzinny, gdy zapytałem go, jak to jest być komikiem, czy ludzie ciągle oczekują, że ma być zabawny, zbywają jego prawdziwe odczucia i myśli itd.

John jednak bardzo się tym pytaniem zdziwił.

– Dlaczego pan mnie o to pyta?

Wyjaśniłem, że pytam, ponieważ to pytanie wydaje mi się ciekawe (lepsze wyjaśnienie nie przyszło mi na myśl). Na co John, całkiem gwałtownie i agresywnie, wykrzyknął, że nie jest żadnym komikiem i lepiej, żebym zaczął traktować go poważnie.

Po jakimś czasie John się uspokoił i wróciliśmy do zwiedzania Weston, niemniej przykre zwątpienie wkradło się w mój umysł: może doszło do jakiejś fatalnej pomyłki? Może to nie jest ten John Cleese? Oczami wyobraźni widziałem już, jak tłumaczę się redakcji, że odwiedziłem przypadkowego Cleese’a z Weston. Moje zażenowanie stawało się nie do zniesienia.

Kiedy miałem się już żegnać, John zaczął się nagle rozbierać. Zrzucił czapkę, okulary, zdjął marynarkę. Następnie wyciągnął krótkie szczudła i odkleił wąs.

Okazało się, że naprawdę dałem się nabrać.

Oto przede mną stała inna legenda Monty Pythona – Michael­ Palin.

– Mam nadzieję, że wybaczy mi pan tę maskaradę – powiedział.

Każdy z łatwością domyśla się, jak bardzo był mi na rękę ten obrót spraw. Żałuję tylko, że znów zawiodłem jako reporter, bo wrażenia wywołane powyższymi wydarzeniami okazały się dla mnie zbyt silne: właściwie w ogóle nie pamiętam, jak wygląda Weston.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!