Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Duszne rozterki reportera przedstawia
2019-03-22 10:00:00
mały reportaż

Mały reportaż – 2/2019

ilustracja: Gosia Herba
Mały reportaż – 2/2019
Mały reportaż – 2/2019

Już w marcu miałem kupiony bilet do Meksyku. Byłem w trakcie ostatecznych przygotowań, kiedy znienacka dopadło mnie pytanie: kim właściwie jest reporter? Szybko odpowiedziałem sobie w myślach: „Kimś, kto udaje się w jakieś miejsce, aby opisać jego specyfikę”.

Czyta się 1 minutę

Ale oto pojawiło się kolejne pytanie: czym jest miejsce? „Punktem w przestrzeni” – odparłem.

Czym zaś jest przestrzeń?

Podrapałem się po głowie i sięg­nąłem do literatury fachowej. Według Immanuela Kanta to kategoria, za pomocą której umysł ludzki postrzega rzeczywistość, poza którą nie może się wydostać. Zdaniem filozofa nie możemy wyobrazić sobie żadnego przedmiotu, który nie istniałby w przestrzeni, tak jak nie możemy wyobrazić sobie żadnego wydarzenia, które nie istniałoby w czasie.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Niewykluczone, że świat sam w sobie, świat „prawdziwy” jest bezprzestrzenny, lecz my, posiadając taki, a nie inny umysł, nie potrafimy go jako takiego widzieć – to tak, jakby na stałe zamontowano nam pewien typ okularów, których nie jesteśmy w stanie z siebie zdjąć.

Rozważmy tę możliwość w odniesieniu do reportażu. Okazuje się, że podróżowanie może być faktycznie dreptaniem w miejscu; opisywanie odległego kraju może jest jedynie opisywaniem odległego zakątka umysłu reportera.

Czy więc reportaż nadal jest reportażem?

Czy może to zakamuflowana psychologia?

Czytelnicy muszą mi wybaczyć, że w tym numerze wyjątkowo nie relacjonuję wydarzeń z jakichś egzotycznych krain, że nie poleciałem do Meksyku, ale dopadły mnie te sceptyczne refleksje i unieruchomiły w domu: wciąż nie potrafię się z nich wydobyć – zarówno jako reporter, jak i człowiek.
 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!