Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O antystoikach krótko i w swoim stylu pisze
2020-12-11 09:00:00
mały reportaż

Mały reportaż – 1/2021

Mały reportaż – 1/2021
Mały reportaż – 1/2021
Czyta się 1 minutę

Na jednym z ateńskich przedmieść mieszkają ludzie, których należałoby określić jako radykalnych antystoików. Szczycą się oni starożytnym rodowodem, choć – o ile mi wiadomo – karty historii filozofii nie znają wymienianych w tym rodowodzie postaci. Sprawa wydała mi się intrygująca, dlatego uznałem, że ich życie warte jest zbadania i opisania. Rzeczywiście, kiedy zgłębiłem temat, okazało się, że nie tolerują oni absolutnie żadnej przeciwności losu. Jeśli cena danego produktu wzrosła, jeśli zaczęło padać albo jeśli przesyłka się opóźnia, wpadają we wściekłość. Brak akceptacji niekorzystnych faktów jest zresztą przez nich uważany za cnotę. Status bohatera w tej społeczności uzyskał człowiek, który popełnił samobójstwo, gdy w nocy ugryzł go komar. Ludzie ci wymierają stopniowo na choroby układu krążenia i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Ciekawa jest ich dieta: albo się przejadają, albo cały czas nie dojadają. Spożywają tylko potrawy słodkie bądź tylko gorzkie. W żadnej kwestii nie znają umiaru: albo zagadują rozmówcę, albo tylko burczą. Przyznam, że byłem pod wrażeniem głębi myśli tego ludu, jakkolwiek dobrze wiem, że zagraża sam sobie, a może i całej planecie.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!