Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Opowiadanie ze zbioru „Wielki karzeł i inne opowieści”.
2023-03-17 09:00:00
Opowiadanie

Małpa i krokodyl

ilustracja: archiwum „Przekroju”
Małpa i krokodyl
Małpa i krokodyl

Krokodyl ugryzł małpę. Ta poszła do swego przyjaciela hipopotama i opowiedziała mu, co zaszło.

Czyta się 1 minutę

Hipopotam długo się namyślał. Potem poszedł do słonia i opowiedział mu, co zaszło. Słoń długo się namyślał, zjadł dodatkowo osiemdziesiąt kilo bananów, a potem poszedł do lwa i opowiedział mu, co zaszło. Lew od razu wiedział, co robić. Ściąg­nął rój szerszeni i nasłał je na krokodyla. Ale szerszenie nie wiedziały, którego krokodyla mają ukąsić. Tymczasem krokodyl zwiedział się o tych planach i poszedł do swego przyjaciela kondora. Kondor ściągnął rój os i posłał je do walki z szerszeniami. Oba roje ruszyły naprzeciw siebie, rozegrała się wielka bitwa powietrzna, a małpa, krokodyl, hipopotam, słoń, lew i kondor gapiły się z dołu i każdy obóz zagrzewał swoją drużynę do walki. Gdy szerszenie i osy zobaczyły, że małpa, krokodyl, hipopotam, słoń, lew i kondor tylko się gapią, zawarły pokój i ruszyły z kolei na kondora, lwa, słonia, hipopotama, krokodyla i małpę. Wszyscy wrócili do domu pokąsani i długo jeszcze mówiło się o tej bitwie.


Tłumaczyła Małgorzata Łukasiewicz

Opowiadanie Franza Hohlera ze zbioru Wielki karzeł i inne opowieści, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2023.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!