Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Z mało znanymi gwiazdozbiorami zapoznaje nas trio
2018-09-14 00:00:00

Mało znane gwiazdozbiory

ilustracja: Kazimierz Wiśniak
Mało znane gwiazdozbiory
Mało znane gwiazdozbiory

Łąkotka Nabuchodonozora

Gwiazdozbiór składa się jedynie z czterech gwiazd, z czego trzy nie są widoczne na niebie, a jedna już nie istnieje, bo dawno temu wybuch­ła. Polscy żeglarze nawigowali według kierunków wskazywanych przez Łąkotkę Nabuchodonozora, próbując odkryć Terra Australis Incognita, ale im nie wychodziło.

Czupryna Kersobleptesa

Gwiazdozbiór składa się z jednej gwiazdy, został odkryty przez króla Tracji w 342 r. p.n.e., kiedy rzeczony Kersobleptes zażywał kąpieli. Ponoć gdy dojrzał on jaśniejącą na niebie gwiazdę przez dziurę w dachu łazienki, rzekł jedynie: „Ale świeci, jak moja blond czupryna”, po czym utopił się w kozim mleku. Jako że nie było żadnego świadka tego zdarzenia, trudno dociec, czy rzeczywiście tak brzmiały ostatnie słowa tego słynnego męża.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Lewa Górna Siódemka Chikafusy

Gwiazdozbiór składa się z 70 gwiazd, choć według legendy sam Kitabatake Chikafusa miał tylko 35 lewych górnych siódemek. Na usprawiedliwienie starego japońskiego filozofa trzeba jednak dodać, że pozostałe stracił w młodym wieku z racji próchnicy.

Guma do Żucia

Gwiazdozbiór składa się z grupy tajemniczych gwiazd zwanych trahonami. Gwiazdy te mają taką właściwość, że potrafią się rozciągać w kształt prostej linii sięgającej nawet 1000 milionów lat świetlnych długości. Nie do końca wiadomo jednak, gdzie na niebie umiejscowiony jest gwiazdozbiór Guma do Żucia, gdyż jeszcze nikt nigdy nie dostrzegł trahonów.

Koniec Świata

Gwiazdozbiór w formie wielkiej ognistej kuli widoczny na każdej półkuli, na całym niebie, pod każdą szerokością geograficzną. Wiele wskazuje na to, że – o ile nic się nie zmieni – będzie go można zaobserwować już wkrótce.

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!