Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Z Tomaszem Wiśniewskim, pisarzem i członkiem zespołu „Przekroju”, rozmawia kosmita.
2017-09-19 00:00:00

Mądry wywiad – 4/2017

Mądry wywiad – 4/2017

Z Tomaszem Wiśniewskim, pisarzem i członkiem zespołu „Przekroju”, rozmawia kosmita.

Kosmita: Panie Tomaszu, dziękuję, że zgodził się Pan na ten wyjątkowy, pod pewnymi względami przełomowy wywiad.

Tomasz Wiśniewski: Przyjemność po mojej stronie. Od razu chcę podkreślić, że móc tutaj reprezentować rodzaj ludzki to dla mnie wielki zaszczyt.

Na początek proste pytanie: kim Pan jest?

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Ci, którzy znają mnie trochę lepiej, wiedzą, że zawsze byłem człowiekiem interesów, człowiekiem z charakterem, człowiekiem renesansu... Krótko mówiąc, zawsze byłem człowiekiem.

Co to znaczy „być człowiekiem”?

Przede wszystkim umieć się wyspać. Dobrze się ubrać. Wiedzieć, kiedy powiedzieć coś zabawnego. Znać drzwi do swojego mieszkania. Iść prosto ulicą, nie schodzić z chodnika. Pić dużo wody. Myśleć o różnych rzeczach. Nie przesadzać, mieć umiar.

Jeden z Waszych największych filozofów – Arystoteles – twierdził, że człowiek to „zwierzę polityczne”. Z kolei Diogenes, Wasz inny starożytny filozof, określił człowieka mianem nieopierzonego koguta.

Odpowiem krótko: niech Arystoteles i Diogenes mówią za siebie. Ja jestem po prostu człowiekiem.

My, kosmici, żyjemy w nieskończonych ciemnościach i jesteśmy pozbawieni ciał: między innymi uszu, oczu, kolan, łokci, w związku z czym nasze postrzeganie świata jest zupełnie odmienne. Czy to prawda, że posiadacie pięć zmysłów?

To prawda, ale to skomplikowana prawda. Istnieją bowiem godne odnotowania wyjątki: taki Homer czy Borges mieli tylko cztery, a jest faktem, że w jakimś sensie przewyższali tych, którzy mieli pięć... Niektórzy dysponują także sześcioma – ten szósty to taki, dzięki któremu można na przykład kontaktować się ze zmarłymi lub z cywilizacjami pozaziemskimi.

Czyli, Panie Tomaszu – jeśli dobrze rozumiem – rozmowa, którą prowadzimy, jest możliwa dzięki Pańskiemu szóstemu zmysłowi?

Tak mi się wydaje, chociaż oczywiście pewności nie mam, bo – jak wspomniałem wielokroć – jestem przecież tylko człowiekiem.

Dziękuję za rozmowę i pozdrawiam mieszkańców Ziemi, naszych interesujących braci i siostry w tej przedziwnej kosmicznej przygodzie.

Dziękuję również.

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!