Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wyjątkowa rozmowa z Magdaleną Sapientowską, psycholożką i jedną z najwybitniejszych wróżbitek ...
2018-06-13 07:00:00

Mądry wywiad – 3/2018

Mądry wywiad – 3/2018

Wyjątkowa rozmowa Tomasza Wiśniewskiego z Magdaleną Sapientowską, psycholożką i jedną z najwybitniejszych wróżbitek współczesności, której niezwykły talent do rozumienia ludzkiej duszy przyprawia o zawrót głowy.

Tomasz Wiśniewski: Wszyscy uwielbiamy biografizm, kulisy życia wielkich ludzi, dlatego chciałbym zapytać na początek, jak wyglądała Pani droga życiowa?

Magdalena Sapientowska: Byłam oczytaną bibliotekarką, która pewnego dnia uznała, że ma dość swojego dotychczasowego życia. Chciałam czegoś więcej: wyjścia poza przeszłość symbolizowaną przez bibliotekę. Innymi słowy, zapragnęłam poszerzenia perspektywy o drugą nieskończoność – czyli o przyszłość.

I została Pani wróżbitką.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Otóż to. Tyle że w mniejszym stopniu dosłownie przepowiadam przyszłość, raczej pozwalam sobie i innym lepiej zrozumieć teraźniejszość.

Interesuje mnie Pani wróżbiarska metoda. Jak wiadomo, od stuleci używa się u nas tarota, fusów i gwiazd. Pani system wróżebny bazuje natomiast na europejskiej literaturze.

Tak, wybrałam trochę dobrych cytatów z naszej klasyki. Na wzór chińskiej Księgi przemian, która korzysta z 64 tzw. heksagramów, wybrałam tyle samo fragmentów z europejskich powieści, od Homera i Wergiliusza po Jane Austen, Dostojewskiego i Simone de Beauvoir. Założyłam, że Europejczyk prędzej odnajdzie się w tych treściach niż w enigmatycznych, orientalnych sformułowaniach.

ilustr. Joanna Grochocka
ilustr. Joanna Grochocka

Pokażmy, jak to działa w praktyce. Przychodzę do Pani z pytaniem, jak żyć, i rzucam trzy razy kośćmi. O, wypadło 12. Co mówi wyrocznia?

Wypadł cytat z Raymonda Queneau: „Elegancki mężczyzna, gdy wdepnie w psie odchody, nie robi z tego problemu”. Ten cytat reprezentuje pańską uśpioną jaźń, która pragnie wyzwolenia z emocjonalnej huśtawki. A więc ma pan żyć tak, jak żyje teraz, tylko mniej porywczo.

Niesamowicie trafne, bo faktycznie jestem cholerykiem. A powiedzmy, że pytam, w którą stronę mam iść po wyjściu na ulicę?

„Markiza wyszła z domu o piątej”. Wyrocznia sugeruje, że pytanie jest źle postawione. Powinien pan zapytać o czas, a nie o przestrzeń. Poza tym ma pan w sobie silny pierwiastek kobiecy. Być może pana rodzice chcieli, by był pan dziewczynką. Ale markiza wyszła z domu za szybko; został markiz. Zamiast wyjść na ulicę, niech pan wniknie w siebie i znajdzie markizę.

Rzeczywiście, zawsze czułem się dziwnie samotny; teraz rozumiem dlaczego... To naprawdę działa. Jakim kryterium kierowała się Pani przy wyborze tych fragmentów?

Wyłącznie estetycznym.

Nie obawia się Pani konkurencji? Że ktoś, powiedzmy, jacyś poloniści bądź chciwi profesorowie literaturoznawstwa, zwietrzą interes i zaczną wróżyć na własną rękę, z własną kolekcją arbitralnie dobranych tekstów?

Pytałam już o to wyrocznię. Wypadła Virginia Woolf: „Chodź, bólu, nasyć się mną. Zatop kły w moim ciele. Rozszarp mnie”. Masochistyczną atmosferę tych zdań rozumiem tak, że nawet jeśli będzie źle, będzie dobrze.

Dziękuję za ten niezwykle mądry wywiad.

Dziękuję również.

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!