Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Przedstawiamy rozmowę z prof. Marią Weber, specjalistką od ekonomii późnego kapitalizmu. Minuta ...
2021-09-17 09:00:00

Mądry wywiad – 4/2021

Mądry wywiad – 4/2021
Mądry wywiad – 4/2021

Przedstawiamy niezwykłą rozmowę z prof. Marią Weber, specjalistką od ekonomii późnego kapitalizmu.

Czyta się 1 minutę

Tomasz Wiśniewski: Podczas prelekcji wygłoszonej w murach Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiła Pani fascynujące rozwiązanie problemu nękającego współczesną cywilizację: patologicznego bogacenia się bogatych kosztem biednych.

Maria Weber: Ludzkich pragnień nie da się zaspokoić. Jeśli ktoś chce być bogaty, będzie chciał się wzbogacić jeszcze bardziej, i tak w nieskończoność. Samo pragnienie jest nieskończone, ale środki służące jego zaspokojeniu są skończone. W tej ostatniej okoliczności widzę szansę dla naszego świata i na niej opiera się mój pomysł.

Pomysł odważny i radykalny.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Najkrócej mówiąc, jedyna możliwość, jaką widzę przed naszym społeczeństwem, to oddać bogatym wszystkie nasze pieniądze. Jeśli dostaną wszystko, to choć prawdopodobnie wciąż będą chcieli, nie będą mogli mieć więcej.

Stosuje się Pani do swojej teorii?

Już dawno temu przelałam wszystkie swoje oszczędności na konta PetroChina i Amazona, nie oczekując niczego w zamian.

Załóżmy, że wszyscy pójdą Pani śladem. Czego możemy się wówczas spodziewać?

Jeśli bogaci otrzymają wszystkie pieniądze, pieniądze przestaną mieć jakąkolwiek wartość. Jak powiadają, wszystko znaczy nic. Bogaci nie będą mieli co zdobywać i być może dopiero wtedy wyrwą się z ciągu nieskończonego pragnienia. Z naszych ulic znikną szpetne reklamy. Budynki zaczną się pięknie starzeć. Nagle znajdą się środki na służbę zdrowia. Znikną frustracja, przepracowanie i upokorzenie.

Czy zniknie również własność prywatna?

Przynajmniej na jakiś czas, zanim powstanie nowa waluta, dzięki której pewna grupa zacznie zarabiać i poprzez nią dystansować się od innych.

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!