Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jednym z tematów tego numeru jest wolność, lecz kto jest na tyle kompetentny, by o niej mówić? ...
2019-03-22 10:00:00

Mądry wywiad – 2/2019

ilustracja: Joanna Grochocka
Mądry wywiad – 2/2019
Mądry wywiad – 2/2019

Jednym z tematów tego numeru jest wolność, lecz kto jest na tyle kompetentny, by o niej mówić? Na pewno żadna znana osoba, żaden ceniony autorytet, gdyż sława czy tytuły naukowe to czynniki ograniczające: przyklejają człowiekowi etykietki, które go zniewalają. Wychodząc z tego założenia, Tomasz Wiśniewski przeprowadził rozmowę o wolności z przypadkowo spotkanym przechodniem na jednej z ulic jednego z miast. Człowiek ten zwrócił na siebie uwagę tym, że niczym się nie wyróżniał (dodajmy też, że wolał pozostać incognito).

Czyta się 1 minutę

Tomasz Wiśniewski: Proszę Pana, czym jest wolność?

X: Moim zdaniem prawdziwa wolność to wolność „od czegoś”, nie bycie zmuszonym do jakiejś alternatywy, bycie ponad nią. Przykładowo wolnym nie jest syn zapytany przez matkę, czy woli makaron, czy ryż, lecz ten, kto jest w ogóle poza tym dylematem.

Czy mógłby Pan rozwinąć tę myśl?

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Prawdziwa wolność to nieokreślenie żadną sytuacją, dryfowanie ponad prawem, społeczeństwem, religią, więzami rodzinnymi, a nawet powiem, że także ponad fizjologią, ponieważ w pełni wolną jednostką nie jest ktoś, kto musi jeść czy spać – te problemy uzależniają go od czegoś, co nie jest nim samym, a nawet można by powiedzieć: upodlają go, czynią zeń niewolnika, automat. Tak myślę.

Czy wobec tego można twierdzić, że wolnym w sensie, o jakim Pan mówi, czyli w sensie absolutnym, jest tylko Bóg?

Byłaby to spora przesada. Słyszałem, że hindusi potrafią wyzwolić się nie tylko z ciasnoty swojego umysłu, ale także z granic ciała. Przyzwoity jogin potrafi przechodzić przez ściany, w sekundę pokonywać ogromne odległości, wszystko zależnie od kaprysu. Przyznam, że nawet ja sam jadam już praktycznie tylko dla przyjemności.

Nie zgodził się Pan na wyjawienie swojego nazwiska: dlaczego?

Nazwisko jest klatką, do której wrzuca nas społeczeństwo. Ponadto narzuca skojarzenia, płeć, tożsamość. Gdybyśmy nie mieli nazwisk i imion, państwo nie mogłoby sprawować nad nami kontroli. W związku z powyższym ja jestem bezimienny.

Dziękuję za tę wyjątkową rozmowę.

Proszę jednak szybko o niej zapomnieć, tak by jej wspomnienie nie stało się dla pana (jak również dla czytelników – przyp. TW) ciężarem.

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!