Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wyjątkowa rozmowa ze słynnym profesorem ateizmu Bohdanem Antytejowskim.
2020-12-11 09:00:00

Mądry wywiad – 1/2021

Mądry wywiad – 1/2021
Mądry wywiad – 1/2021

Wyjątkowa rozmowa Tomasza Wiś­niewskiego ze słynnym profesorem ateizmu Bohdanem Antytejowskim.

Czyta się 1 minutę

Tomasz Wiśniewski: Na początek chciałbym zapytać o źródła Pańskiego ateizmu.

Bohdan Antytejowski: Cóż, wszystko zaczęło się od problemu śmierci. Kiedyś uznałem, że trzeba postawić sprawę jasno i uznać, że nie istnieje coś więcej niż to, co widzę. Najważniejszy jest przecież problem zaświatów, których właśnie nie widać i które powstały moim zdaniem jako efekt myślenia kompensacyjnego.

A skoro nie ma zaświatów, to nie ma także Boga?

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Jeśli umieramy i nie ma kompensacyjnych zaświatów, to kwestia Boga i tak nie ma dla mnie żadnego znaczenia: może i istnieje, ale co z tego, skoro ani go nie widać, ani mnie to nie dotyczy.

Ale wie Pan, że pierwsze wyobrażenia zaświatów wcale nie były optymistyczne? Starożytni Babilończycy twierdzili, że to stan bycia mniej niż cieniem, picie wody z kałuż i właściwie wieczny smutek. Takie zaświaty na pewno nie są „kompensacyjne”.

Nawet jeśli ma pan rację, nie zmienia to mojego stosunku do tego problemu. Nigdy takich zaświatów nie widziałem.

Ale skąd czerpie Pan pewność w tych zagadnieniach? Zakładam, że nie widział Pan kilku miliardów ludzi, a jednocześnie nie przeczy ich istnieniu.

Widzi pan, ja przede wszystkim nie lubię czegoś nie wiedzieć. Moja rzeczywistość musi być uporządkowana. Nawet jeśli jest to wiedza nieprzyjemna – jak w przypadku istnienia definitywnie zakończonego śmiercią – bądź nawet naciągana, jest to jakaś wiedza.

Czyli nie do pomyślenia jest dla Pana sytuacja, że Pan czegoś nie wie?

Nie w tak ważnej sprawie. Brak i nieporządek to najwięksi wrogowie całościowego światopoglądu.

Bywały takie momenty, że czuł Pan Profesor wyraźnie, jak taki nieporządek wkrada się do Pańskiego umysłu?

Tak. Kiedy śnię albo kiedy dzwoni do mnie ktoś, o kim chwilę wcześniej myślałem. Niemniej wolę się w to nie zagłębiać, by nie kwestionować swoich przekonań, szczególnie że dzięki nim zarabiam na to życie.

Rozumiem i dziękuję za tę wyjątkową rozmowę.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!