Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Z autorem badania poświęconego reakcji ludzkiej psychiki na ciszę absolutną rozmawia
2019-12-06 10:00:00

Mądry wywiad – 1/2020

Mądry wywiad – 1/2020
Czyta się 2 minuty

Tomasz Wiśniewski: Jest Pan autorem ciekawego raportu badawczego poświęconego reakcji ludzkiej psychiki na ciszę absolutną. Czy mógłby Pan w skrócie opowiedzieć o swoich badaniach i wynikających z nich wnioskach?

W 2001 r. razem z grupą łódzkich uczonych stworzyliśmy sztuczne pomieszczenie doskonale wyizolowane akustycznie za pomocą wełny mineralnej i opakowań po jajkach. Jaki był efekt? Większość osób, które do niego wchodziły, po dwóch minutach odczuwała irytację. Po trzech chciała wyjść. Po pięciu – traciła zmysły.

Dlaczego tak się działo?

Wygłuszenie zewnętrznych wrażeń słuchowych doprowadziło do słyszenia dźwięków wydobywających się z naszego wnętrza: pracy serca, przepływu krwi, trawienia. Dla wielu osób było to wysoce niekomfortowe odkrycie.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Wychodzi więc na to, że cisza absolutna nie jest możliwa?

Oczywiście. Żeby się o tym przekonać, wystarczy włożyć zwykłe woskowe zatyczki: od razu słyszymy to, co dzieje się w głowie.

Przeszkodą jest sam fakt posiadania ciała.

Gdybyśmy nie mieli ciał, być może cisza byłaby do osiągnięcia w warunkach laboratoryjnych. Niemniej każdy człowiek posiada nie tylko ciało – świadomość również hałasuje.

Rzeczywiście. Ciągle w głowie lecą mi jakieś głupie piosenki.

Piosenki, choć uciążliwe, nie są jednak największym problemem. Świadomość nieustannie planuje, zamartwia się lub rozważa jakieś fakty z przeszłości. Istnieją mistrzowie i mistrzynie umysłu, którzy potrafią wyjść ponad ten wewnętrzny zgiełk. Jednak po pierwsze trudno ich przebadać. Po drugie, jeśli już się zdarzają, twierdzą, że w tych rzadkich momentach wyzwolenia doznają cudownych wrażeń, w tym wrażeń słuchowych.

A więc cisza to pewna idea, o której czasem mówimy, o której czasem marzymy, ale w gruncie rzeczy niedostępna dla nas.

Tak, wychodzi na to, że nie jest możliwa, przynajmniej w tej formie istnienia, w jakiej jesteśmy. Do takich doszedłem wniosków po kilkudziesięciu latach praktyki badawczej.

A co z osobami głuchymi od urodzenia?

(milczenie) Wie pan, to dziwne, ale nigdy o tym nie pomyślałem…

Czy zauważył Pan, jaka zapanowała pustka akustyczna po tym, gdy zadałem to pytanie?

Faktycznie, być może okazuje się, że cisza jednak występuje w przyrodzie – cisza wynikająca z zakłopotania, z nagłej próżni w głowie, ze zwyczajnej tępoty…

No dobrze, dziękuję za rozmowę.

 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!