Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jak nazywał się rywal Lisa Witalisa? Czy to prawda, że pod Grunwaldem Jagielle doradzał rudy strateg?. ...
2022-09-16 09:00:00

Lisy w historii i kulturze

„Czerwony Lis”, T. Doughty, 1830 r., Library of Congress/Rawpixel (domena publiczna)
Lisy w historii i kulturze
Lisy w historii i kulturze
Czyta się 2 minuty

Lis Żegnalis

Wielki rywal znanego z bajki Jana Brzechwy lisa Witalisa. W przeciwieństwie do niego Żegnalis nie oszukiwał innych zwierząt, ponieważ był bardzo nieśmiały. Gdy tylko spotykał kogokolwiek, natychmiast się oddalał, wypowiadając charakterystyczną frazę „Żegna lis”.

***

Lis listopadowy

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Podczas powstania listopadowego ten dzielny zwierzak był przyjacielem i podkomendnym Emilii Plater. Wielokrotnie polował na głuszce i bażanty. Schwytane ptactwo przyrządzał później oddziałowy kucharz.

***

Lis grunwaldzki

Chytry drapieżca podsunął królowi Jagielle rozwiązanie, które pomogło wygrać bitwę – zgodnie z pomysłem zwierzaka wojsko wykopało doły, w które wpadała krzyżacka jazda. W zamian za podzielenie się podstępem lis otrzymał miano „grunwaldzkiego”, szlachectwo i comiesięczny przydział kur. Został też zaufanym doradcą Jagiełły, wydatnie pracując na jego wizerunek „chytrego starca”.

***

Rudy lis

Pierwotny bohater piosenki Heleny Majdaniec Rudy rydz. Zgubiła go chytrość – kiedy Majdaniec odkryła, że lis, powołując się na bliżej nieokreślone „upoważnienie”, podbierał wszystkie należne jej pieniądze z ZAiKS-u, w zemście usunęła go z tytułu, podmieniając na „rydza”.

***

Valis

Polski lis, który zainspirował Philipa K. Dicka do stworzenia książki Valis. Amerykanin spędził wiele godzin, dyskutując z rudym drapieżcą na temat natury percepcji i przeżyć mistycznych. Wdzięczny pisarz do tytułu książki, który początkowo miał brzmieć po prostu „Va”, dodał słowo „lis”.

***

Lisaks

Ten grecki lis podszepnął Odyseuszowi podstęp z koniem trojańskim. Lisaks stosował go wcześniej wielokrotnie w wersji „koguta trojańskiego” – budował drewnianego koguta i krył się w środku, by dostać się do kurnika.

***

Lis Trot

Amerykański lis, twórca znanego na całym świecie tańca: fokstrota. Trot stosował go, polując na kuropatwy – jego taneczne ruchy myliły zwierzynę. Gdy nowy taniec zaczął podbijać sale balowe za oceanem, wdzięczni Amerykanie nazwali go po prostu „Lis Trot” (ang. fox – lis).

***

Robert

Ukochany lis Mariana Falskiego, twórcy słynnego elementarza. W chwilach zwątpienia w sens swojej pracy pedagog od­zyskiwał pogodę ducha, obserwując zabawne harce i podskoki Roberta albo po prostu głaszcząc jego rude, puszyste futro. Falski upamiętnił przyjaciela w słynnym zdaniu „To las, a to lis”.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!