Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
„Bardzo mnie obchodzi, jak i z kim będziesz żył. Towarzystwo to jest część karmu duszy – obyś ...
2018-06-13 00:00:00
listy od do

Listy od do: Listy Stanisława Witkiewicza do Stanisława Ignacego Witkiewicza

zdjęcie w domenie publicznej
Listy od do: Listy Stanisława Witkiewicza do Stanisława Ignacego Witkiewicza
Listy od do: Listy Stanisława Witkiewicza do Stanisława Ignacego Witkiewicza

Zakopane, 31 maja 1903

…dojrzewaj […] sam spadniesz z drzewa wiedzy jako dojrzały ananas. Moja stara małpo!

 

Zakopane, 3 września 1903

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

W starych bajkach zawsze zabrania się oglądać temu, który idzie po skarb, po cudowną wodę, po królew­nę. Obyś jak najmniej życia stracił na szukanie tych ostatnich. O kwestii tej napiszemy osobny rozdział.

 

Lovrana, 12 lutego 1905

Bardzo mnie obchodzi, jak i z kim będziesz żył. Towarzystwo to jest część karmu duszy – obyś nie jadł ludzkiej margaryny.

 

Lovrana, 15 lutego 1905

Chciałbym, żebyś stanął na najradykalniejszym stanowisku – to jest na stanowisku absolutnej sprawiedliwości społecznej, która jest wcieleniem jedynej wartej czci siły łączącej ludzkość – miłości.

Z dzisiejszych ustrojów społecznych nie może zostać nic. Są to podłe, smrodliwe, pełne ciemnych nor, w których lęgnie się zbrodnia – budy, te tak zwane gmachy społeczne. Z tym trzeba walczyć z całą bezwzględnością – a do wszystkich ludzi stać na stanowisku najwyższej miłości. Oto wytyczne słupy drogi, po której idąc człowiek nie spodleje i nie zgłupieje. To stanowisko uchroni go od ugrzęźnięcia w egoizmie klasowym i w idiotyzmie partyjnym.

 

Zakopane, 13 czerwca 1905

Dla Ciebie teraz potrzebne jest takie zbliżenie do natury, jak żebyś położył się na fali i dał się nieść.

Kierować zawsze będą – mimo wiedzy – właściwości Twego temperamentu, ale żadnej formułki – czysta bezpośredniość.

 

Zakopane, 20 czerwca 1905

Nigdy bym nie chciał krępować Ciebie w imię mego tatostwa, czy źródłem skrępowania byłby mój autorytet, czy uczucie. Nie chciałbym, żebyś się szarpał w siatce jakiegokolwiek przymusu.

 

Lovrana, 9 września 1910

Bez zupełnego przewrotu w społecznym stanowisku kobiety nie ma mowy o usunięciu strasznych plag ludzkości. Sufrażystki zasługują na największy szacunek. Okazały one rozum, niezłomny charakter i bajeczne zdolności organizacyjne. Zwyciężą nie dziś, to jutro.

 

Lovrana, 5 sierpnia 1911

Całuję Twoje ręce najserdeczniej – tak mi się napisało, nie zmieniam, bo i dlaczego bym nie miał całować. Głowę drogą, kochaną tulę i całuję strasznie serdecznie i czule.

 

Lovrana, 24 grudnia 1913

Bądź zdrów, ufny i bądź wesoły – na przekór życiu – ale czasem i sobie.

 
Cytaty pochodzą z albumu Anioł i syn. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów w opracowaniu Stefana Okołowicza, Wydawnictwo Boss & Okołowicz.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!