Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Tym razem w cyklu „Listy od do” przedstawiamy fragment korespondencji, którą z ukochanym prowadził. ...
2018-03-19 00:00:00
listy od do

Listy od Jarosława Iwaszkiewicza do młodego ukochanego

Listy od Jarosława Iwaszkiewicza do młodego ukochanego

Stawisko dnia 5 kwietnia
[1959]
niedziela popołudniu.

 

Moje dziecko ukochane!

Przepraszam Cię że piszę dzisiaj na maszynie, ale tak będzie prędzej a kłębi się u mnie we łbie tyle pomysłów, jakie chciałbym zapisać, że bardzo mi zależy na pośpiechu; nie mogę też nie napisać zaraz do Ciebie, taki jestem jakiś rozczulony moim pobytem w Bydgoszczy i taki przepełniony najlepszymi uczuciami do Ciebie i do Lilki, kocham was bardzo i strasznie od razu tęsknię (czy odrazu czy od razu? Zabili mi teraz ćwieka z tym pisaniem oddzielnym i łącznym wyrazów) strasznie tęsknię i chciałbym dopiero teraz z tobą gadać i dopiero teraz przypominają się wszystkie sprawy, których z tobą nie ogadałem i wszystkie rzeczy, które chciałem tobie powiedzieć i których zapewne nigdy nie powiem a właściwie nigdy w należyty sposób nie oświetlę. Bo przecież ciągle te wszystkie niewyczerpalne tematy między nami krążą – i wciąż taka masa rzeczy niedopowiedzianych.

Taki byłeś strasznie miły przez ten jeden dzień i wieczór cośmy byli razem i tak bardzo wiem, ile Cię to kosztowało: ale także wiem że to zrobiłeś dla mnie i dla Lilki i że czujesz się z tego dzisiaj zadowolony. Pomyśl sobie, chociaż wiedziałem że jesteś taki cierpiący i boleśnie nastawiony, byłem jednak szczęśliwy i zadowolony – jakoś tak bardzo czułem że jestem tobie potrzebny i że przynoszę Ci (tym razem) jakąś ulgę i że nie drażnię Ciebie moimi głupimi pytaniami i całym mojem zachowaniem.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Zresztą jak Ci powiedziałem, bardzo dojrzałem przez te ostatnie parę tygodni, wszystko mi się jakoś rozjaśniło – i właśnie teraz dopiero przypominam sobie te twoje powiedzenia z lata, że trzeba przeczekać czas jakiś, a wszystko to co zdawało się takie palące i konieczne, wymagające natychmiastowej odpowiedzi, stanie się dalekie i niepotrzebne, i że będziemy się śmiać z rzeczy, które nas tak bardzo irytowały.

Nie znaczy to wcale, abym nie miał do Ciebie różnych żalów za zbyt małą ilość szczerości, czy zbyt małą ilość zwierzeń; ale przyznaję Ci, że to jest moje babskie usposobienie i że prawdziwi mężczyźni – a chyba za takich możemy się uważać – nie potrzebują tych wszystkich szczegółów i ślamazarności.

[…]

Tymczasem więc, moje dziecko, całuję was oboje bardzo serdecznie i do serca tulę. Oczywiście Ciebie bardzo specjalnie, bardzo serdecznie i nie dotykając, aby Cię nie urazić. Tak strasznie chciałbym Ciebie znowu zobaczyć. Po prostu żyje mi się jakoś nijako – i tak bardzo samotnie.

Do widzenia malutki mój do jutra twój stary Foka

 

Listy pochodzą z tomu Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego, opac. Anna Król. Wilk & Król Oficyna Wydawnicza 2017.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!