Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Piszą Państwo do nas wiele listów. Tym razem publikujemy jeden od nauczyciela.
2020-12-11 09:00:00
listy od do

Listy do redakcji – 1/2021

Listy do redakcji – 1/2021

Jakiś czas temu napisał do nas pewien czytelnik:

Czyta się 2 minuty

W szkole w Zaborzu, w której teraz uczę, są świetne dzieci. Wydaliśmy wspólnie dwie książki z ich opowiadaniami, bajkami i wierszykami. Chcą coś robić i motywują do robienia czegoś z nimi, więc pisali, a nauczyciel widział, że to było dobre.

Wiosną, kiedy zaczęła się pandemia, zabraliśmy się za lepieje. Gdy czytałem mój ukochany „Przekrój” i zobaczyłem lepieje pana Marcina Orlińskiego, ucieszyłem się ze wspólnoty myśli. Napisałem wiadomość na Messengerze i dalej sprawy potoczyły się… optymistycznie.

Idea lepieja też jest bardzo optymistyczna – przy całym ironicznym zabarwieniu – więc dla nauczyciela to woda na młyn! Bo przecież o to chodzi, by być, by działać, by… aktywizować. Przez 15 lat w gimnazjum wydawaliśmy kalendarze szkolne z twórczością uczniów – także literacką. W roku 2013 otwieraliśmy nowe boisko i przyszedł czas na lepieje sportowe, które miały uzupełnić w kalendarzu zdjęcia lub być do nich komentarzem.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Gdy pojawiło się koronawirusowe niebezpieczeństwo, to śmiać się nie było z czego, ale zachować dystans wobec strachów należało jak najbardziej. To przecież wobec najmłodszych jesteśmy odpowiedzialni za oswajanie zagrożeń. I wtedy znów odżyły lepieje, czyli nauka przez zabawę – trochę profilaktyki, odrobina rozsądku, szczypta dystansu i ździebełko humoru.

Ważne też, że na początku rodowodu lepiejów widnieje nazwisko Wisławy Szymborskiej. Strzałem w dziesiątkę są znane słowa Woody’ego Allena: „Ona jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty życia i jego smutek, a jednocześnie pozostać optymistką”. Przecież o to teraz chodzi, by pozostać po stronie nadziei.

Trudno się z panem Waldemarem Krzyśkiem nie zgodzić, a twórczością dzieci i dziećmi zachwycamy się na naszych łamach od zawsze. Dzięki uczniom z Zaborza mogą się Państwo pozachwycać również!

Publikujemy tylko niektóre lepieje uczniowskie, ponieważ to jest mała rubryka, ale spodobały się nam wszystkie. Autorów – po ukończeniu edukacji – zapraszamy do kontaktu z redakcją.

Lepiej biegać po murawie,
Niż bezczynnie leżeć w trawie.

Remigiusz G., 3a


Lepiej użyć hula-hoop,
Niż objadać się non stop.

Dominika S., 3a


Lepiej skakać wciąż przez płotki,
Niż marnować czas na plotki.

Martyna K., 2a


Lepiej biegać z kolegami,
Niż objadać się chipsami.

Klaudia M., 2c


Lepiej się gimnastykować,
Niż z tytoniem cwaniakować.

Dorota S., 2c


Lepiej tańczyć, śpiewać, grać,
Niż w nałogu ciągle trwać.

Gabriela W., 2c


Lepiej hasać i swawolić,
Niż narzekać, że coś boli.

Aleksandra S., 2b

rysunek z archiwum, nr 1030/1965 r.
rysunek z archiwum, nr 1030/1965 r.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!