Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wiersz pochodzi z książki „Teraz i zawsze” (Instytut Mikołowski, 2022).
2022-04-12 00:00:00
wierszówka

Kwiecień w Brwinowie

„Przebudzenie wiosny”, Anna Berent, przed 1929 r./MNW (domena publiczna)
Kwiecień w Brwinowie
Kwiecień w Brwinowie

Kwiecień jak płomień piękny tego roku –
pragnie nas zbawić modlitwą forsycji,
niebiosa muska tak tkliwe jak struna
i drobne listki przykłada na rany.

To jest czas ciała, niezbożny i kruchy,
drżący przed każdym okruchem powietrza,
przed każdym widmem, co harcuje w dali.

Wiosna zabija –
i całuje w usta.


Komentarz autora:

Od dziecka czułem się raniony przez wiosnę, tę wczesną. I owszem, miała ona w sobie jakąś delikatność i jakiś powab. Ale to potęgowało raczej, niż umniejszało – zwłaszcza na mojej rodzimej Warmii, północnym, nadmorskim kraju – jej bolesność. Jej dotkliwą zimnicę, za którą czaił się wiekuisty i bezlitosny przeciąg. Niby więc wszystko się odradzało, wszystko zrywało się do nowego życia, śmierć jednak czyniła swoje: gadała po imieniu, nawiedzała ciała i dusze, rwała się do gardeł. Nie darmo nasi archaiczni przodkowie mieli wtedy święto pomarłych – wiosenne Dziady. No a teraz jest w to miejsce wpisany Wielki Tydzień chrześcijan z jego dojmującą ciszą, z obrazami Męki i pustki Grobu – jako świadectwa zmartwychwstania. Wiersz pochodzi z książki Teraz i zawsze (Instytut Mikołowski, 2022).

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Zbigniew Mikołejko

Urodzony w 1951 r. w Lidzbarku Warmińskim, profesor dr hab. nauk humanistycznych, filozof i historyk religii, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, wykładowca wielu uczelni, autor m.in. dwudziestu kilku książek, w tym czterech poetyckich. Wiersz pochodzi z ostatniej z nich – „Teraz i zawsze” (Instytut Mikołowski, 2022).

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!