pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Zdumiewające podobieństwa między starożytnym językiem Indii a językiem polskim skłoniły pewnego ...
2019-02-09 23:55:00
wisienka na torcie

Krótkie omówienie postaci i poglądów wielkiego polskiego badacza

ilustracja: Joanna Grochocka
Krótkie omówienie postaci i poglądów wielkiego polskiego badacza
Krótkie omówienie postaci i poglądów wielkiego polskiego badacza

Zdumiewające podobieństwa między starożytnym językiem Indii a językiem polskim skłoniły pewnego profesora do zrewidowania kilku utartych poglądów dotyczących historii europejskiej cywilizacji.

Sanskryckie buddhi znaczy tyle, co przebudzić się, wedy – to wiedza. Tak ów uczony wpadł na trop prasłowiańskiego kultu, który miał być prabuddyzmem, prahinduizmem, pradżinizmem.

Ugruntował go w tej opinii jeden z lasów, w którym obserwował rozkład kamieni przypominający pewną archaiczną mandalę.

Porzucił jednak tę koncepcję; uznał, że za językiem indoeuropejskim i za prasłowiańskim stoi jeszcze inny, pierwotny język chrząknięć i onomatopei. Po latach rekonstrukcji, pracując z noworodkami i szympansami, udało mu się zrekonstruować tę mowę.

W latach 70. tylko krok dzielił go od poznania mowy zwierząt. I zrobił ten krok. Po czasie uświadomił sobie jednak, że mowa zwierząt wywodzi się z innego paradoksalnego języka: z bezgłosu.

Tego dnia, gdy dokonał owego odkrycia, było już tylko kwestią godzin, kiedy zacznie porozumiewać się z roślinami i kamieniami.

Niestety, uczony nigdy nie opublikował rezultatów swoich badań na tym polu, a jego poglądy, które zostały tutaj naszkicowane, streszczono bardzo ogólnikowo. Podstawowa trudność polega zresztą na tym, że nie dałoby się ich tutaj wyrazić.
 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!