Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Zdumiewające podobieństwa między starożytnym językiem Indii a językiem polskim skłoniły pewnego ...
2019-02-09 23:55:00
wisienka na torcie

Krótkie omówienie postaci i poglądów wielkiego polskiego badacza

ilustracja: Joanna Grochocka
Krótkie omówienie postaci i poglądów wielkiego polskiego badacza
Krótkie omówienie postaci i poglądów wielkiego polskiego badacza

Zdumiewające podobieństwa między starożytnym językiem Indii a językiem polskim skłoniły pewnego profesora do zrewidowania kilku utartych poglądów dotyczących historii europejskiej cywilizacji.

Sanskryckie buddhi znaczy tyle, co przebudzić się, wedy – to wiedza. Tak ów uczony wpadł na trop prasłowiańskiego kultu, który miał być prabuddyzmem, prahinduizmem, pradżinizmem.

Ugruntował go w tej opinii jeden z lasów, w którym obserwował rozkład kamieni przypominający pewną archaiczną mandalę.

Porzucił jednak tę koncepcję; uznał, że za językiem indoeuropejskim i za prasłowiańskim stoi jeszcze inny, pierwotny język chrząknięć i onomatopei. Po latach rekonstrukcji, pracując z noworodkami i szympansami, udało mu się zrekonstruować tę mowę.

W latach 70. tylko krok dzielił go od poznania mowy zwierząt. I zrobił ten krok. Po czasie uświadomił sobie jednak, że mowa zwierząt wywodzi się z innego paradoksalnego języka: z bezgłosu.

Tego dnia, gdy dokonał owego odkrycia, było już tylko kwestią godzin, kiedy zacznie porozumiewać się z roślinami i kamieniami.

Niestety, uczony nigdy nie opublikował rezultatów swoich badań na tym polu, a jego poglądy, które zostały tutaj naszkicowane, streszczono bardzo ogólnikowo. Podstawowa trudność polega zresztą na tym, że nie dałoby się ich tutaj wyrazić.
 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!