Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Pusty autobus i lusterko w torebce. To już coś, by zawiązać akcję. Autorem krótkiego opowiadania ...
2020-06-19 10:00:00
hihihistorynki

Joanna wsiadła do autobusu

Joanna wsiadła do autobusu
Czyta się 1 minutę

Joanna wsiadła do pustego autobusu. Skasowała bilet i oklapła przy oknie. Tuląc policzek do szyby, zerk­nęła na niebo. Kłębiaste, ciemne chmury gromadziły się nad miastem. Deszcz wydawał się nieunikniony. Sygnalizator światła trząsł się na wietrze. Gdy zapaliło się zielone, pejzaż za oknem zaczął się przesuwać. Smutny pomnik odprowadził ją wzrokiem. Pusta reklamówka wzbiła się w górę i przez chwilę szybowała w powietrzu. Pies przebiegł po pasach. Poręcz przy chodniku nagle zakończyła się zgubioną rękawiczką. Autobus mknął przez opustoszałe ulice. Szybko i sprawnie. Na kolejnych przystankach drzwi otwierały się i zamykały z głębokim westchnieniem. Ale nikt nie wsiadał ani nie wysiadał.

rysunek z archiwum nr 1241/1960 r.
rysunek z archiwum nr 1241/1960 r.

Nagle zaczęło padać. Pierwsze ­krople strużkami spływały po szybie. Na zewnątrz twarz Joanny wyglądała – co było tylko złudzeniem – na tonącą we łzach.

Odlepiła nos od szyby i zajrzała do torebki. W końcu wyciągnęła lusterko i zaczęła robić dokładny przegląd swojej twarzy. Każdy mężczyzna, którego kiedyś poznała, odcisnął na jej obliczu jakieś piętno. To fakt. Była kobietą po przejściach. Ten pieprzyk był po Karolu, kurze łapki po Zbyszku, zmarszczka na czole po Janku, ta w kąciku ust po Robercie, dolina łez po Krzysztofie, lwia zmarszczka po Piotrze… Ale zaraz, zaraz, skąd się tutaj wzięła ta nowa pionowa bruzda, tuż pod lewym okiem? Zmar­szczyła brwi i gniewnie zaczęła rozglądać się wokół. Czyżby w autobusie pojawił się jakiś nowy potwór, który zanim ją poznał, już ją porzucił? Ale w środku nie było nikogo. Nikogo.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Dariusz Rzontkowski

Autor sztuk teatralnych i komiksów, uczestnik japońskich eksperymentów dotyczących natury czaso­przestrzeni, znawca zaginionych obrzędów folklorystycznych, doktor sztuki. Dwukrotnie zwyciężył w konkursie „Najpiękniejszy Balkon” (2016, 2017). Współpracuje z Programem 3 Polskiego Radia. Jest współtwórcą kabaretu Mumio.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!