Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
A gdyby za „Solaris” Stanisława Lema wzięli się inni poczytni autorzy i autorki s.f. i fantasy, ...
2021-09-07 16:00:00
Rok Lema

Jak wyglądałaby fabuła „Solaris” Stanisława Lema, gdyby napisali ją inni sławni autorzy/rki s.f. i fantasy

Fragment plakatu do pierwszej filmowej adaptacji „Solaris” Stanisława Lema (1972); zdjęcie: Shed On The Moon/Flickr
Jak wyglądałaby fabuła „Solaris” Stanisława Lema, gdyby napisali ją inni sławni autorzy/rki s.f. i fantasy
Jak wyglądałaby fabuła „Solaris” Stanisława Lema, gdyby napisali ją inni sławni autorzy/rki s.f. i fantasy

A gdyby za „Solaris” Stanisława Lema wzięli się inni poczytni autorzy i autorki s.f. i fantasy, to co by powstało? Oj, dużo dobrego! Sprawę zbadał (i opisał) niezawodny Grzegorz Uzdański.

Czyta się 2 minuty

Ursula Le Guin

Naukowiec Kris nie może spać, bo dręczą go koszmary zsyłane przez złowrogi, kosmiczny ocean. Umęczony Kris idzie na wybrzeże i wymawia imię oceanu. Okazuje się, że on też ma na imię Kris.

Philip K. Dick

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Kobieta o imieniu Harey budzi się na obcej planecie obok swojego kochanka Krisa. Szybko zaczyna podejrzewać, że nie jest tym, kim myśli, że jest. W głowie pojawiają się jej cytaty z ksiąg kabalistycznych i zaszyfrowane rozkazy od tajemniczych przełożonych. W przebłysku wizji zdaje sobie sprawę, że jest tylko halucynacją Krisa, wtłoczoną mu do głowy przez zmęczony ocean, który od lat pragnie śmierci.

J.R.R. Tolkien

Aby pokonać mroczny, inteligentny ocean, Kris musi zniszczyć jego najdoskonalszy twór – mrocznego humanoida – wrzucając go w fale tegoż oceanu. Broniąc się przed tym, chytry humanoid przybiera postać dawnej miłości Krisa, a jego tropem podąża pokraczny Snaut... 

J. K. Rowling

Mały chłopiec o imieniu Kris nie wie, że w młodości wpadł do krwiożerczego oceanu na planecie Solaris i jako jedyna osoba w dziejach – nie utonął. Na pamiątkę spotkania jego włosy układają się na czole w charakterystyczną falkę. Kiedy Kris kończy 11 lat, bioniczna sowa Harey przynosi mu wezwanie do Szkoły Badaczy na Solaris... 

G.R.R. Martin

Szlachetny naukowiec Kris przybywa na planetę Solaris, by rozwiązać zagadkę kosmicznego oceanu. Odkrywa, że na stacji badawczej trwa brutalna walka o władzę i wpływy. Kris próbuje się w nią zaangażować i zostaje zabity. Potem ginie jeszcze wiele osób (ocean ożywia część z nich, żeby zabiły resztę badaczy) i przylatuje smok.

Frank Herbert

Kris Kelvin wypija łyk wody z tajemniczego oceanu na planecie Solaris. Doznaje wizji, która ukazuje mu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Wszechświata. Następnie mężczyzna zamienia się w wielkiego morskiego okonia i podbija kosmos. 

Andrzej Sapkowski

Kosmiczny łowca potworów Kris otrzymuje zlecenie na ocean, zsyłający halucynacje na mieszkańców planety Solaris. Kiedy ma już ugodzić go hadronowym postmieczem, okazuje się, że inteligentny ocean to tak naprawdę ofiara ludzi, od tysiącleci projektujących dla zysku kolejne mutacje solarijskich mówiących jezior. 

Nora K. Jemisin

Nastoletnia Harey odkrywa, że jest jednym z wodosłuchów – osób, które słyszą plazmowy ocean ze swojej planety i potrafią manipulować jego falami. Inni ludzie boją się takich jak ona i pogardzają nimi. Harey zostaje oddana pod nadzór ponurego trenera wodosłuchów Krisa...

Arkadij i Borys Strugaccy

Zgorzkniały Kris jest gaslighterem – nielegalnie nurkuje w posępnym oceanie na planecie Solaris. W jego głębi kryją się potężne tajemnicze artefakty, które Kris wyławia, a następnie sprzedaje. Ale częste spotkania z kosmicznym żywiołem mają swoją cenę…

C. S. Lewis

Czwórka dzieci – Kris, Harey, Snaut i Sartorius – przechodzi przez szafę na planetę Solaris, gdzie wita ich przyjazny mówiący ocean.


Trwa Rok Lema, a Fundacja PRZEKRÓJ jest partnerem tego wydarzenia. Dlatego regularnie na stronie publikujemy teksty Stanisława Lema lub z nim związane. Zachęcamy do lektury!

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi z zagranicy lub przeczytaj go po angielsku na naszej anglojęzycznej stronie Przekroj.pl/en!

Data publikacji:

Grzegorz Uzdański

Grzegorz Uzdański

Urodził się w 1979 r. Do niedawna nauczyciel filozofii i etyki w warszawskim Społecznym Gimnazjum nr 20 ,,Raszyńska”, autor strony Nowe wiersze sławnych poetów oraz powieści „Wakacje” (Wydawnictwo W.A.B., 2016) i „Zaraz będzie po wszystkim” (Wydawnictwo W.A.B., 2019). Śpiewa i pisze teksty w zespole Ryby, pisał też teksty na płyty zespołów Extra i Jerz Igor. Występuje w grupach improwizacji komediowej: Dobrze, Cinema Disco i składzie Resortu Komedii. Należy do grupy skeczowo-komediowej Wszystko Będzie Dobrze. Działał w Porozumieniu Kobiet 8 Marca przy organizacji warszawskich Manif. W 2015 r. pod kierunkiem profesora Jacka Migasińskiego obronił w IF UW pracę doktorską „Płynność pojęć. Próba interpretacji »Sein und Zeit«”. Mieszka w Warszawie.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!