pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Móc podarować ukochanej kobiecie kwiaty to wielka przyjemność – problem polega jednak na tym, ...
2020-03-20 10:00:00
Historyjka

Historyjka – Kwiaty

Historyjka – Kwiaty

Móc podarować ukocha­nej kobiecie kwiaty to wielka przyjemność – problem polega jednak na tym, że nie zawsze jest to możliwe. Mam tu na myśli przede wszystkim mało znany, tragiczny przypadek historii małżeństwa Mauricia i Paquity Manzanaresów żyjących na przełomie XIX i XX w.

Czyta się 2 minuty

Para była dobrze znana mieszkańcom Sewilli ze swych problemów w komunikacji: Mauricio był zamkniętym w sobie profesorem, człowiekiem właściwie pozbawionym kompetencji społecznych, który nie spełniał oczekiwań temperamentnej i namiętnej Paquity. Często mówiono, że dzieli ich ogromny dystans. Niemniej niektórzy sądzili, że źródeł tego dystansu należy się dopatrywać nie w różnicach psychologicznych, lecz w niezgodnościach światopoglądowych: Paquita była wierną córką Kościoła, Mauricio zaś filozofem ateistą. Prawda natomiast znajdowała się gdzieś pomiędzy tymi dwoma wyjaśnieniami.

Pewnego dnia, w wyniku kolejnej małżeńskiej sprzeczki, Mauricio udał się po poradę do znajomego profesora psychologii. Ustalił razem z nim – w drodze szczegółowej analizy sytua­cji – że kwiaty mogą faktycznie zbliżyć do siebie małżeństwo. Zauważyli jednak, że kwiaty to pojęcie zbyt nieokreślone. Natychmiast narzuciło im się pytanie: które kwiaty? Obaj byli przeciwnikami wszelkich religii. Orchidee zbyt kojarzyły im się z religiami Chin. Lotos z religiami Egiptu oraz Indii; chcieli, co oczywiste, uniknąć odniesień do buddyzmu. Westchnęli, gdy zrozumieli, że narcyz i hiacynt narzucają wspomnienie mitologii starożytnych Greków. Róża przywoływała na myśl cierpienie Chrystusa, którego nauki uznawali właściwie za banialuki. Uczeni znaleźli się w kropce; wiedzieli zarazem, że czas poświęcony na tę dyskus­ję nie jest nieskończony.

Ostatecznie Mauricio zrezygnował z kwiatów i zdecydował się na użycie swoich talentów logicznych i słownych.

„Chciałem podarować ci kwiaty, lecz nie ma nic bardziej kruchego i przemijalnego od ich piękna; twoje piękno jest zaś niezmienne i trwałe, i nieśmiertelne. A więc daruję ci siebie”.

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!