Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
"Dżin zapewnił, że spełni jego życzenie, i zniknął, rozpływając się w powietrzu". Historyjkę ...
2021-03-19 09:00:00
Historyjka

Historyjka – Złoto

Historyjka – Złoto

Któregoś dnia pewien mężczyzna oglądał telewizję. Serwis informacyjny donosił o wzroście ceny złota. Człowiek wyłączył telewizor i postanowił wziąć się za porządki. Zaczął od ścierania kurzu. Przetarł szmatką nocną lampkę i – ku jego zdumieniu – wyszedł z niej dżin: „Powiedz, człowiecze, jakie jest twoje pragnienie, a natychmiast je spełnię”. Gdy tylko mężczyźnie udało się zebrać myśli, odparł: „Chcę, żeby wszystko, czego dotknę, zmieniało się w złoto”.

Czyta się 1 minutę

Dżin zapewnił, że spełni jego życzenie, i zniknął, rozpływając się w powietrzu.

Mężczyzna natychmiast postanowił się przekonać, czy to prawda. Lampka nocna po zetknięciu z palcem błyszczała niczym olśniewająca maska Tutanchamona. Mężczyzna porzucił zatem plan, by posprzątać sypialnię – oszołomiony szczęściem dotykał wszystkiego po kolei: łóżka, szafki, kapci. W minutę pomieszczenie niejako przemieniło się w świątynię Słońca – słynne sanktuarium dawnych Inków Coricancha, w którym nawet drzewa i owoce były ze złota.

Mężczyzna postanowił się przebrać i iść do banku. Liczył, że wymieni swoje kosztowności na pieniądze. Kiedy tylko sięgnął po ubranie, pojawiły się pierwsze trudności. Spodnie, koszula, a nawet skarpety – wszystko po dotknięciu stawało się sztywne i złote.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Po chwili zrozumiał, że spełnienie pragnienia było równoznaczne ze sprowadzeniem na siebie przekleństwa. Głośno zapłakał. Jego lament usłyszała żona. Przyszła, aby go pocieszyć. Przytuliła męża i od razu zamieniła się w posąg. Mężczyzna uświadomił sobie, że to koniec. Sięg­nął po szklankę. Ostatni łyk wody dosłownie ugrzązł mu w gardle.

 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!