pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
…a w niej dużo znanych skądinąd nazwisk, którym nowe życie nadał
2019-09-13 10:00:00
Historyjka

Historyjka – Opowiadanie

Historyjka – Opowiadanie

W XIX w. żył José Arcadio Buendía badający zjawisko przemiany fizycznej. Topił sztabki złota, które wlewał do kubła wypełnionego piaskiem i tak powstałą substancję, kiedy ostygła, wysadzał w powietrze i liczył, ile uzyskał odłamków. Każdy z tych odłamków miał inny kształt, co starał się oddać w rysunku i do każdego z tych rysunków dorysowywał nowe elementy, tak że tworzył kubistyczne kompozycje, które wystarczająco pobudzały jego wyobraźnię, by na marginesie kartek dopisywać do nich niedługie opowiadania.

Czyta się 1 minutę

Jedno z nich przedstawiało starego Cygana Melquiadesa, mieszkającego z żoną w Andaluzji, człowieka uzależnionego od książek. Pewnego dnia szczególnie mocno pochłonęła go lektura o przejmującym losie Joségo Arcadia Buendíi, który zmarł, badając zjawisko przemiany fizycznej podczas wybuchu jakiejś zastygłej mazi.

Gdy Melquiades odłożył książkę na półkę, trzasnęły drzwi, bo żona, oburzona zaniedbaniem przez niego obowiązków, wyszła z domu po gwoździe do handlarza Gabriela Garcíi, z którym wdała się w pogawędkę.

Gabriel García opowiedział jej o swym kuzynie, profesorze Márquezie, który badał lud wędrownych Cyganów, często wspominających postać legendarnego Melquiadesa, rzekomego wynalazcy i kolekcjonera unikatowych dzieł naukowych. Gabriel García przywołał opinię Márqueza, według którego ulubionym dziełem Melquiadesa miały być Metamorfozy Joségo Arcadia Buendíi. W tym momencie rozmowy kobieta dała sobie spokój z gwoździami i wyszła poza ramy tej historii.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!