Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wieki temu Szeherezada opowiadała niekończące się historie. O tym, co robi dzisiaj – pisze
2021-12-10 09:00:00
Historyjka

Szeherezada, seriale i memy
Historyjka na dobry początek

Projekt kostiumu do „Szeherezady”, Leon Bakst, 1910 r. (domena publiczna)
Szeherezada, seriale i memy
Szeherezada, seriale i memy
Czyta się 2 minuty

Książę Szahrijar coś podejrzewał, dlatego zawrócił z obranej drogi i udał się do pałacu; w domu rzeczywiście czekała go przykra niespodzianka. Jego żona oddawała się rozpuście – w orgii brali udział jego brat, dworzanie, a nawet służba. Książę od razu zdecydował, by wyciąć wszystkich w pień. Zraniony, w ramach zemsty na płci niewieściej i społeczeństwie co dzień poślubiał inną kobietę, a gdy już się nią nasycił, nakazywał zabić ją o świcie.

Któregoś dnia poślubił mądrą córkę wezyra, Szeherezadę. Podczas wspólnej nocy dziewczyna rozpaliła ciekawość księcia opowieścią, której celowo nie kończyła przed świtem. Szahrijar chciał poznać jej zakończenie, dzięki czemu Szeherezada mogła dalej żyć. Gawęda miała kompozycję szkatułkową. W opowieści X1 bohater spotyka bohaterkę opowiadającą opowieść X2. W X2 pojawia się księga zawierająca X3, w X3 występuje dżin wprowadzający X4 i tak – hipotetycznie – w nieskończoność.

Po tysiącach takich nocy do pałacu wreszcie dotarły zachodnie nowinki technologiczne, pojawiły się światy wirtualne, sieci komórkowe. Opowieści Szeherezady zaczęły ulegać ich wpływom: stały się bardziej dosłowne, było w nich coraz mniej magii, tajemnic wiatru i pustyni, a coraz więcej polityki. Bardziej niż baśń przypominały scenariusze seriali – szybkie, krótkie sceny, urywane nagle tuż­  przed wschodem słońca.

W końcu Szeherezada, znudzona swoim głosem, co noc przygotowywała już tylko pokazy memów. Szahrijar stopniowo zaś zapominał o swojej zemście, przestawało mu na czymkolwiek zależeć. Szeherezadzie nie groziła już śmierć. Wszystko zaczęło się robić coraz bardziej banalne i nieciekawe. W końcu się rozwiedli, a każde z nich zainstalowało w telefonie aplikację matrymonialną.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!